سونوگرافی

بهترین زمان برای سونوگرافی تعیین جنسیت

علم به قدری پیشرفت کرده است که امروزه می‌توان جنسیت جنین را قبل از به دنیا آمدن تشخیص داد. تشخیص جنسیت جنین یا جنین‌ها باعث می‌شود پدر و مادر آمادگی کافی برای ورود نوزاد جدید کسب کرده و برای خرید سیسمونی بر اساس جنسیت اقدام کنند.‌ روش‌های مختلفی برای تعیین جنسیت وجود دارد که سونوگرافی تکنیک علمی و دقیق محسوب می‌شود. سونوگرافی تعیین جنسیت در پایان سه ماه اول بارداری یا در سه ماهه دوم بارداری انجام می‌شود که نتایج آن تا 99.9% درست است.

سونوگرافی در بارداری

باردار شدن فرایندی است که پدر و مادر قرار است چالش‌های جدیدی را تجربه کنند. ورود فرزند به زندگی شروع تغییر و تحول بوده که هر والدینی تلاش می‌کند بهترین‌ها را برای عضو جدید خانواده فراهم کند. علم پزشکی نیز به قدری پیشرفت کرده است که از همان ابتدای تشکیل نطفه سلامت و رشد نوزاد را مورد بررسی قرار می‌دهد. سونوگرافی تعیین جنسیت، سونوگرافی آنومالی نامیده می‌شود.

تعیین جنسیت یکی از مزایای انجام سونوگرافی است که دختر یا پسر بودن نوزاد معلوم می‌شود. سونوگرافی یک روش بی خطر و بدون عارضه‌ای است که مادر روی تخت دراز کشیده و سونولوژیست مقداری ژل رسانا بر پایه آب روی شکم می‌زند که ممکن است فرد کمی احساس سرما داشته باشد. سپس با استفاده از دستگاه پروب که به کامپیوتر وصل است تصاویری روی مانتیور دیده می‌شود. در سونوگرافی تعیین جنسیت با حرکات دورانی پروب روی شکم برآمده مادر، جنین مورد بررسی قرار می‌گیرد تا دختر یا پسر بودن او معلوم شود.

مشخصات جنین دختر در سونوگرافی

مشخصات جنین دختر در سونوگرافی

در سونوگرافی تعیین جنسیت سونولوژیست دنبال ویژگی‌هایی است که از روی آن بتوان جنسیت جنین یا جنین‌ها را تشخیص داد. جنین دختر با دو نشانه همراه است:

 • علامت همبرگر: لابیا و کلیتوریس در سونوگرافی به نان همبرگر و محتویات درونی آن تشبیه شده‌اند که نشان از دختر بودن جنین دارد.
 • علامت ساژیتال: برآمدگی تناسلی بین پاهای جنین که به آن NUB گفته می‌شود. اگر برجستگی تناسلی نسبت به ستون فقرات کمتر از 10 درجه باشد قطعا جنین دختر است.

بیشتربخوانید : سونوگرافی حاملگی [انواع سونوگرافی حاملگی +کاربرد آن ]

مشخصات جنین پسر در سونوگرافی

جنین پسر ویژگی‌های خاص خود را دارد که بر اساس آن جنسیت وی معلوم می‌شود، از جمله:

 • علامت ساژیتال: در تئوری NUB اگر برجستگی تناسلی بیشتر از 30 درجه به طرف بالا باشد جنین پسر خواهد بود.
 • جریان ادرار: در جنین پسر حرکت جریان ادرار به سمت بالا است.
 • اندام تناسلی مردانه: بیضه، کیسه بیضه و آلت تناسلی نشان از پسر بودن جنین دارند.

بهترین زمان تخمین جنسیت جنین با سونوگرافی

بهترین زمان تخمین جنسیت جنین با سونوگرافی

در زمان بارداری سونوگرافی به دلایل مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها برای تعیین جنسیت جنین است. سونوگرافی تعیین جنسیت جنین باید در زمان مناسب انجام شود زیرا انجام زودتر از موعود آن بی فایده است. جنین از لحظه تشکیل نطفه به تدریج سیر تکاملی را طی می‌کند در نتیجه در روزهای اول به دلیل اینکه قسمت تناسلی کامل رشد نکرده است تعیین جنسیت با خطا مواجه خواهد شد.

بهترین زمان برای سونوگرافی تعیین جنسیت در سه ماهه دوم بارداری پس از هفته شانزدهم است. گاه در پایان سه ماهه اول بارداری سونوگرافی آنومالی انجام می‌شود که احتمال درست بودن تعیین جنسیت 50% است به همین دلیل توصیه می‌شود که انجام آن به سه ماهه دوم، ماه چهارم و از هفته 16 به بعد موکول شود.

بیشتر بخوانید : آمادگی های قبل از مراجعه انجام سونوگرافی های دوران بارداری

علت اشتباه سونوگرافی تعیین جنسیت جنین

به جز انجام زودهنگام سونوگرافی دلایل دیگری هم وجود دارد که ممکن است باعث خطا در تشخیص دختر یا پسر بودن جنین شود. عواملی که می‌توانند روی دقت سونوگرافی تاثیر بگذارند عبارتند از:

 • مهارت و تجربه سونولوژیست: شخصی که سونوگرافی را انجام می‌دهد، سونولوژیست نامیده می‌شود که البته گاه ممکن است فرایند سونوگرافی توسط پزشک انجام شود.هر چقدر تکنسین باتجربه‌تر باشد، نتیجه تست دقیق‌تر خواهد بود.
 • اندازه بدن مادر:اگر مادر جثه بزرگی داشته باشد، تعیین جنسیت جنین دشوارتر است.
 • ایجاد گاز یا نفخ:گاز و نفخ می‌توانند تصویر را تیره کرده و تشخیص جنسیت را دشوار کنند.
 • وضعیت قرارگیری جنین در رحم:پاهای ضربدری، بند ناف بین پاها، در وضعیت بریج (سر نوزاد به سمت پایین و عمق لگن مادر) و … باعث می‌شوند جنسیت جنین اشتباه تشخیص داده شود.
 • تعداد جنین‌ها:چندقلو بودن جنین‌ها ممکن است سبب شود آن‌ها بین یکدیگر قرار بگیرند که روی دقت سونوگرافی تاثیر می‌گذارد.
 • علامت ساژیتال: در برجستگی تناسلی اگر عدد زاویه بین 10 تا 30 باشد، تصمیم‌گیری قطعی دشوار و با خطا همراه است.
 • دقت و کیفیت دستگاه سونوگرافی: دستگاه مورد استفاده در سونوگرافی باید دقیق و کالیبره باشد تا تصاویر را دقیق و واضح نشان داده و سونولوژیست بتواند جنسیت جنین را درست حدس بزند در غیر این صورت احتمال خطا بالا خواهد بود.

آمادگی برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت

آمادگی برای انجام سونوگرافی تعیین جنسیت

آمادگی برای تعیین جنسیت چندان سخت نیست. بهترین زمان سونوگرافی در ماه چهارم بارداری است که درصد خطا کم است. یکی از مهم‌ترین مسائل پر بودن مثانه است بنابراین قبل سونوگرافی می‌بایست آب زیاد در حدود 6 لیوان خورده شود. بهتر است برای اینکه آب خورده شده سریع‌تر به مثانه برسد لحظاتی قبل از سونوگرافی قدم زد. بهتر است مادر از هیجان و استرس خودداری کند تا جنین خود را جمع نکند و سونولوژیست بتواند راحت‌تر جنسیت را تشخیص دهد.

بهترین مرکز تعیین جنسیت جنین

مرکز تصویربرداری پزشکی تهران 101 واقع در جمالزاده شمالی جدیدترین دستگاه‌ها را در اختیار داشته که سونوگرافی تعیین جنسیت جنین را با دقت و کیفیت بالا انجام می‌دهد. علاوه بر سونوگرافی خدمات دیگری نظیر ام آر آی، سی تی اسکن، رادیولوژی و … نیز با بهترین دستگاه‌ها ارائه می‌شود که بیماران گرامی می‌توانند از طریق شماره 67135 بدون پیش شماره از ساعت 7 صبح الی 11 شب وقت بگیرند.

سونوگرافی تعیین جنسیت در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 با به روزترین متد تصویربرداری تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته های مرتبط با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته و جوابدهی آنلاین سریع و دقیق انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا