سونوگرافی

سونوگرافی بیضه و مزایا و کاربرد آن

بیضه ها اندام های تناسلی مردانه هستند که اسپرم و هورمون تستوسترون تولید می کنند.سونوگرافی بیضه یا اولتراسوند یک روش تصویربرداری امن و سریع برای بررسی وضعیت سلامت بیضه ها و بافت های اطراف آن در آقایان است. امن بودن این روش بخاطر عدم استفاده از اشعه های یونیزه می باشد.

در این روش پزشک با کمک امواج صوتی تصاویری واضح وبا کیفیت ازبیضه ها در اختیار دارد.این تصاویردر تعیین وضعیت بیضه وبررسی سلامت آنها نقش مهمی دارند.

در انجام سونوگرافی بیضه یا اولتراسوند تکنسین از وسیله ای به نام ترنسدوسر و ژل استفاده می کند.برای آشنایی بیشتر با سونوگرافی بیضه و کاربردهای آن شما را به خواندن ادامه این مطلب دعوت می نمائیم.

سونوگرافی بیضه و رایج ترین کاربردهای آن

تصویر برداری با سونوگرافی بیضه اصولی ترین و اولین روش برای ارزیابی بیضه و مشکلات آن شناخته میشود. این روش برای بررسی و شناخت موارد زیر کاربرد دارد:

سرطان بیضه: سونوگرافی می‌تواند توده‌های غیرطبیعی را در بیضه‌ها شناسایی کند که ممکن است سرطانی باشند.

واریکوسل: واریکوسل رگ‌های متورم شده در بیضه‌ها است. واریکوسل یکی از علل شایع ناباروری در مردان است. این بیماری می‌تواند باعث کاهش تولید اسپرم و کاهش کیفیت اسپرم شود. در صورت تشخیص واریکوسل، درمان آن به بهبود باروری مردان کمک می‌کند.

هیدروسل: هیدروسل تجمع مایع در اطراف بیضه است. این امر باعث تورم کیسه بیضه می شود.
هیدروسل در نوزادان پسر شایع است. در واقع، حدود 10 درصد از نوزادان پسر با هیدروسل متولد می شوند. در بیشتر موارد، هیدروسل نوزادان در طی 1 سال بدون درمان از بین می رود.

پیچ خوردگی بیضه: پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می‌دهد که بیضه حول محور خود بچرخد و جریان خون به آن قطع شود. این بیماری یک اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد.

بیضه‌های نهفته: بیضه‌های نهفته بیضه‌هایی هستند که به درستی از شکم به داخل کیسه بیضه نزول نکرده‌اند.

به طور کلی، هر مردی که علائم یا نشانه‌های زیر را تجربه می‌کند، باید سونوگرافی بیضه انجام دهد:

 1. توده یا برآمدگی در بیضه
 2. درد یا ناراحتی در بیضه‌ها
 3. تورم کیسه بیضه
 4. کاهش باروری

علاوه بر این، سونوگرافی بیضه ممکن است برای مردانی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات بیضه هستند، مانند مردانی که سابقه خانوادگی سرطان بیضه دارند، توصیه شود.

بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع سونوگرافی شکم ولگن و ضروریت انجام آن

سونوگرافی بیضه و رایج ترین کاربردهای آن

بیضه نزول نکرده و بررسی آن در سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه می تواند برای تشخیص بیضه نزول نکرده استفاده شود. این روش می تواند بیضه را در داخل بدن شناسایی کند و موقعیت آن را تعیین کند. اگر بیضه در کیسه بیضه دیده نشود، سونوگرافی می تواند نشان دهد که آیا بیضه در کانال اینگوینال یا داخل شکم قرار دارد.

کریپتورکیدیسم یک اختلال شایع است که در آن یکی یا هر دو بیضه در کیسه بیضه قرار نمی گیرند. این اختلال در حدود 3 درصد از نوزادان پسر دیده می شود و معمولاً تا 12 ماهگی خود به خود برطرف می شود. با این حال، در حدود 1 درصد از پسران، بیضه ها تا بزرگسالی نیز نزول نمی کنند.

سونوگرافی بیضه همچنین می تواند برای ارزیابی وضعیت بیضه نزول نکرده استفاده شود. این روش می تواند نشان دهد که آیا بیضه سالم است یا آتروفی شده است. آتروفی بیضه به معنای کوچک شدن و از دست دادن عملکرد بیضه است.

سونوگرافی بیضه یک روش تشخیصی دقیق برای بیضه نزول نکرده است. این روش می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دقیقی را انجام دهد و بهترین درمان را برای بیمار توصیه کند.

در اینجا خلاصه ای از کاربردهای سونوگرافی بیضه در تشخیص بیضه نزول نکرده آورده شده است:

 • تشخیص وجود یا عدم وجود بیضه در کیسه بیضه
 • تعیین موقعیت بیضه
 • ارزیابی وضعیت بیضه 

نحوه ی انجام سونوگرافی بیضه و مزایای آن

نحوه ی انجام سونوگرافی بیضه و مزایای آن سونوگرافی بیضه معمولاً در مطب پزشک یا مرکز سونوگرافی انجام می شود.

این روش معمولاً حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

در طول سونوگرافی بیضه، شما روی تخت معاینه دراز می کشید و تکنسین ژلی را روی بیضه ها و کیسه بیضه شما می مالد. سپس تکنسین مبدل سونوگرافی را روی بیضه ها حرکت می دهد.

مبدل امواج صوتی را ارسال می کند که از بیضه ها منعکس می شوند و تصاویری را ایجاد می کنند که روی مانیتور نمایش داده می شوند.

سونوگرافی بیضه یک روش ایمن و موثر برای تشخیص مشکلات بیضه است. هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای ندارد و نیازی به اشعه ایکس ندارد.

مزایای سونوگرافی بیضه چیست؟

 1. روشی بدون درد و غیرتهاجمی است.
 2. نیازی به اشعه ایکس ندارد.
 3. تصاویری واضح و دقیق از بیضه ها ارائه می دهد.
 4. روشی سریع و آسان است. 

آمادگی های لازم برای انجام سونوگرافی بیضه

 برای انجام سونوگرافی بیضه آمادگی خاصی نیاز نیست اما بهتر است چند نکته را بدانید.

قبل از سونوگرافی، باید مثانه خود را خالی کنید. این به تکنسین سونوگرافی اجازه می دهد تا تصویر واضح تری از بیضه های شما داشته باشد.
ممکن است لازم باشد لباس زیر خود را در بیاورید. یک روپوش برای پوشیدن به شما داده می شود.
از شما خواسته می شود که روی تخت دراز بکشید. تکنسین سونوگرافی یک ژل سرد را روی بیضه های شما اعمال می کند و سپس یک پروب را روی بیضه های شما حرکت می دهد. این پروب امواج صوتی را ارسال می کند که تصاویر بیضه های شما را ایجاد می کند.
سونوگرافی معمولاً بدون درد است. اما ممکن است در هنگام حرکت پروب کمی ناراحتی احساس کنید.

مرکز تصویربرداری تهران۱۰۱ با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی و کادر پزشکی مجرب، خدماتی با کیفیت و دقیق را به بیماران ارائه می‌دهد. 

محدودیتهای تشخیص در سونوگرافی بیضه

محدودیتهای تشخیص در سونوگرافی بیضهسونوگرافی بیضه یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر از اندام های داخلی استفاده می کند. این روش می تواند برای ارزیابی اندازه، شکل و ساختار بیضه ها استفاده شود.

سونوگرافی بیضه می‌تواند به تشخیص طیف وسیعی از بیماری‌های بیضه کمک نماید.

سونوگرافی می تواند تصاویر واضحی از بیضه ها و ساختارهای اطراف آن ایجاد کند، اما ممکن است همیشه قادر به تشخیص همه مشکلات نباشد. به عنوان مثال، ممکن است توده های بسیار کوچک یا کیست ها را از دست بدهد.

در افراد چاق نیز، ممکن است امواج صوتی به راحتی از طریق بافت چربی عبور نکنند و ایجاد تصاویر واضح دشوارتر باشد. اسکار جراحی نیز می تواند کیفیت تصویر را کاهش دهد.

ممکن است در برخی موارد نیاز به بیوپسی باشد تا تشخیص قطعی حاصل شود. در برخی موارد، ممکن است سونوگرافی قادر به ارائه تشخیص قطعی نباشد. در این موارد، ممکن است بیوپسی لازم باشد تا مشخص شود که آیا توده یا کیست سرطانی است یا خیر.

سخن پایانی

سونوگرافی بیضه یک روش امن و سریع برای بررسی بیضه و مشکلات آن از جمله: واریسکول، سرطان بیضه، بیضه نزول نکرده و پیچ خوردگی بیضه  و پیگیری هرچه سریع تر این بیماری ها می باشد.

این آزمایش روشی سریع و بدون خطر برای داشتن اطلاعات کامل از بیضه و ارگانهای اطراف آن است.

برای انجام هرگونه تصویربرداری با بروزترین دستگاهها، مرکز تصویربرداری تهران۱۰۱ آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.سونوگرافی  در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 با به روزترین متد تصویربرداری تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته های مرتبط با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته و جوابدهی آنلاین سریع و دقیق انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا