رادیولوژی

راهنمای کامل آمادگی برای رادیولوژی کمر

رادیوگرافی کمریک روش تصویربرداری پزشکی است که برای بررسی ساختارهای مختلف ستون فقرات استفاده می شود. این روش از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر از ستون فقرات استفاده می کند.رادیوگرافی کمر برای تشخیص طیف گسترده ای از بیماری ها و شرایط ستون فقرات استفاده می شود، از جمله: آسیب های ستون فقرات،ناهنجاری های مادرزادی ستون فقرات، تومورهای ستون فقرات، بیماری های دژنراتیو ستون فقرات

رادیوگرافی کمر یک روش ایمن و بدون درد است. با این حال، برای اطمینان از اینکه تصاویر واضح و دقیقی به دست آید، مهم است که برای این آزمایش آماده باشید.در این مقاله، نکاتی را برای آمادگی برای رادیولوژی کمر ارائه می دهیم.

در مركز تصویربرداری تهران 101 بیماران و پزشكان محترم می توانند با استفاده ازسیستم ذخیره و ارسال تصاویر پزشکی تحت وب (PACS) در  هرجای دنیا با استفاده از كدپذیرش خود، تصاویر و گزارشات مربوطه را مشاهده نمایند.

جواب دهی آنلاین

آمادگی برای رادیولوژی کمر

اگر پزشک شما گفته است که باید قبل از رادیولوژی کمر روده خود را پاکسازی کنید، باید دستورالعمل های او را دنبال کنید. پاکسازی روده برای اطمینان از اینکه تصاویر واضح و دقیقی از ستون فقرات به دست آید، ضروری است.

نحوه خوردن روغن کرچک برای رادیولوژی

روغن کرچک یک مسهل طبیعی است که برای پاکسازی روده قبل از برخی آزمایشات تصویربرداری، مانند رادیوگرافی کمر، استفاده می شود. روغن کرچک با تحریک انقباضات روده، باعث حرکت مدفوع می شود.

برای خوردن روغن کرچک برای رادیولوژی، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. روغن کرچک را از یخچال خارج کنید تا به دمای اتاق برسد.
2. یک شیشه روغن کرچک 40 گرمی را بردارید و آن را به طور کامل بنوشید.
3. پس از خوردن روغن کرچک، 240 میلی لیتر آب یا مایعات دیگر بنوشید.

معمولاً، 1 تا 2 ساعت پس از خوردن روغن کرچک، حرکات روده شروع می شود. اگر در این مدت حرکات روده نداشتید، می توانید یک یا دو قرص دایمتیکن جویدنی مصرف کنید.

توجه داشته باشید که روغن کرچک می تواند باعث ناراحتی معده، اسهال و حالت تهوع شود. اگر این علائم را تجربه کردید، می توانید از داروهای بدون نسخه برای تسکین آنها استفاده کنید.

در اینجا چند نکته برای خوردن روغن کرچک برای رادیولوژی آورده شده است:

 •  روغن کرچک را به تنهایی بنوشید.
 •  پس از خوردن روغن کرچک، تا زمانی که حرکات روده شروع نشده است، چیزی نخورید.
 •  اگر باردار هستید یا به هر دارویی حساسیت دارید، قبل از خوردن روغن کرچک با پزشک خود صحبت کنید.

اگر نگران عوارض جانبی روغن کرچک هستید، می توانید از سایر روش های پاکسازی روده برای رادیولوژی استفاده کنید. برخی از این روش ها عبارتند از:

 •  مصرف ملین
 •  استفاده از پودر آلوئه ورا
 •  استفاده از سولفات منیزیم

پزشک یا تکنسین رادیولوژی می تواند در مورد بهترین روش پاکسازی روده برای شما مشاوره دهد.اگر قرار است از روش دیگری برای پاکسازی روده استفاده کنید، باید دستورالعمل های پزشک یا تکنسین رادیولوژی خود را دنبال کنید.

آنچه باید با خود بیاورید

برای رادیولوژی کمر، باید مدارک پزشکی خود، از جمله بیمه درمانی، کارت شناسایی و نسخه پزشک خود را با خود بیاورید.

آنچه باید بپوشید

برای رادیولوژی کمر، باید لباس هایی بپوشید که راحت و گشاد باشند. لباس هایی که دکمه یا زیپ دارند، بهترین گزینه هستند. از پوشیدن لباس هایی که فلز دارند، مانند جواهرات یا کمربند، خودداری کنید.

چه انتظاری داشته باشید

در روز آزمایش، باید به موقع در مرکز رادیولوژی حاضر شوید. تکنسین رادیولوژی شما را راهنمایی خواهد کرد.

برای انجام رادیولوژی کمر، باید روی یک تخت در دستگاه رادیولوژی قرار بگیرید. تخت به آرامی در داخل محفظه رادیولوژی حرکت می کند، در حالی که از شما خواسته می شود در حالت ساکن قرار گیرید.

اشعه ایکس از طریق بدن شما عبور می کند و توسط یک گیرنده خاص جمع آوری می شود. این اطلاعات سپس توسط یک کامپیوتر پردازش می شود تا تصاویر از ستون فقرات شما ایجاد شود.

رادیوگرافی کمر معمولاً حدود 15 دقیقه طول می کشد.

عوارض جانبی رادیوگرافی کمر

رادیوگرافی کمر یک روش ایمن و بدون درد است. با این حال، ممکن است برخی عوارض جانبی خفیف مانند حالت تهوع یا سردرد ایجاد کند.

اگر در مورد عوارض جانبی رادیولوژی کمر نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

در عکسبرداری ‏kuB‏  بيمار بايد آمادگی قبلی داشته باشد، يعنی در شب قبل از راديوگرافی با ‏تجويز مسهل های روغنی و داروهای جذب کننده گاز روده و يا داروهای کمکی به منظور به حرکت در انداختن حالات طبيعی روده در صورت وجود يبوست در بعضی افراد و تخليه مثانه از ادرار، سعی شود تا موانع تصويری که کليه ها و دستگاه صفراوی و غيره را می پوشاند از سر راه برداشته شوند. اهميت اين موضوع در مواردی که هدف عکسبرداری سنگ ريزه های ادراری و يا حدود و اندازه اعضای داخل شکمی است بيشتر است.

دستورات آمادگی برحسب وزن – سن – جنسيت و چگونگی حال عمومی و وضع بيماری تغيير می کند.‏
با ديدن بيمار، داروهای لازم و مقدار مصرفی مناسب آن تعيين می شود. البته می توان در صورت فوريت بيماری، بدون اتلاف وقت در همان مراجعه اول و بدون هيچگونه آمادگی قبلی عکس ساده شکم گرفت. در بسياری از موارد يک عکس ساده فوری از شکم، باعث تشخيص قطعی بيماری شدهو اقدامات درمانی اوليه تسريع می گردند.
پرتونگاری از شکم در مواردی مانند آپانديست کوليک نفرتيک – تصادف – بلع اجسام خارجی – انواژيناسيون – پيچ خوردگی روده و غيره که آزمايش جنبه فوری دارد زمان بسيار مهم است، آزمايش بدون هيچ آمادگی قبلی انجام می شود.‏

راديوگرافی مهره کمری

آمادگی ها: ‏

 • همانند آمادگی بيمار ‏‎(K-u-B)‎‏ است.
 • شب قبل استفاده از مسهل و صبح گرافی ناشتا باشد.
 • در اين آزمون ها بيمار بايستی قبلا آماده باشد زيرا در صورت پاک بودن روده ها، مهره ها بهتر ديده می شوند.
 • برای جلوگيری از پراکندگی اشعه بايد مثانه کاملا تخليه شود .‏
 • از یک روز قبل از انجام گرافی از مصرف غذاهای نفاق ( نخود، لوبیا ، عدس ، شیر ، نوشابه و نوشیدنیهای گازدار و…) پرهیز شود.
 • نهار روز قبل سوپ ساده میل شود.
 • عصر روز قبل ساعت 8 یک شیشه روغن کرچک 40 گرمی کامل میل شود .( برای اطفال زیر 12 سال نصف این مقدار صرف شود ).
 • یک ساعت بعد 4 عدد قرص دایمتیکن جویدنی به فاصله یک ساعت از همدیگر  مصرف شود ( 2 تایی ).
 • پس از مصرف روغن کرچک، به میزان فراوان مایعات مصرف شده و شام میل نشود.
 • صبح روز گرافی 2 عدد قرص دایمتیکن دیگر به فاصله هر 15 دقیقه جویده شود.

لوازم مصرفی مورد نیاز:

 1. یک شیشه روغن کرچک
 2. شش عدد قرص دایمتیکن جویدنی

 


آمادگی های قبل از رادیوگرافی با ماده حاجب

 • 6 ساعت قبل از وقت تعيين شده ناشتا باشيد. سطح ايده آل قند خون براي اسكن، FBS≤200mg/dl است.
 •  توصيه می شود به مدت 24 ساعت قبل از انجام تصوير برداری، از مصرف آدامس خوددرای نمایید.
 • در فصول سرد، لباس گرم و راحت بپوشيد. لباس شما نبايد وسايل فلزی (شامل دكمه فلزی) داشته باشد.
 • مصرف مرغ، ماهی، گوشت، تخم مرغ، کره ، لبنیات و سالاد مانعی ندارد.
 • در صورت مصرف داروهایی غير از داروهای بيماری قند( متفورمین)، آن ها را طبق روال هميشه با آب مصرف نمایيد.
 • در صورت مصرف متفورمین از 48 ساعت قبل از آزمون، مصرف متفورمین را قطع نمایید.
 • ليست داروهاي مصرفی و تصوير برداری گذشته شامل عكس راديولوژی، CT اسكن، MRI، سونوگرافی يا پزشكی هسته ای شامل PET/CT های قبلی را همراه داشته باشيد.

 

مرکز تصویربرداری تهران 101

شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، در سال 1395 با مشارکت جمعی از اساتید و دانشگاهیان، از جمله جناب آقای مهندس محمدحسين وحيدی مدير عامل و عضو هيت موسس و عضو هيت مديره، در راستای خدمت به هموطنان در حوزه های تصویربرداری پزشکی، تجهیزات پزشکی و غیره … تاسیس گردید. از فعالیت های مهم این شرکت، می توان به راه اندازی مرکز تصویربرداری تهران 101 اشاره نمود.

مرکز تصویربرداری تهران 101 به عنوان مهمترین زیرمجموعه شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، فعالیت تخصصی خود را با استفاده از مدرنترین و پیشرفته ترین دستگاه های تصویربرداری پزشکی در سال 1397 آغاز کرد.

این مجموعه مجهز به یکی ازکارامدترین انواع دستگاه های رادیولوژی دیجیتال و نرم افزارهای پردازش تصویر است که علاوه بر انجام تمامی آزمون های ساده رایج رادیولوژی، قابلیت انجام آزمون های تخصصی نظیر هیستروسالپینگو گرافی، بررسی دستگاه گوارش (باریوم میل ،سوالو، ترانزیت) و بررسی سیستم ادراری (IVP,VCUG,..) رادیوگرافی یکپارچه از کل ستون فقراتTotal Spine و Alignment view را دارا می باشد.

02166571214،02166574262،02166572018،02166575518،09133414166

مجموعه تصویربرداری تهران 101 همچنین با استفاده از زیر ساخت فناوری اطلاعات و سامانه پکس امکان دسترسی به تصاویر پزشکی را برای پزشکان محترم مقدور ساخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا