نمونه برداری

عوارض احتمالی نمونه برداری رحم

نمونه برداری از رحم یا اندومتریال بیوپسی، نوعی آزمایش است، که برای خونریزی غیرطبیعی رحم انجام می‌شود. این یک روش نسبتا سریع و کم‌هزینه برای نمونه برداری از رحم و بررسی مستقیم بافت آن است. از آن جایی که سرطان رحم چهارمین سرطان شایع در زنان به شمار می‌رود، انجام این آزمایش امری مهم تلقی می‌شود. علاوه بر این عوارض نمونه برداری از رحم نسبت به سایر روش‌ها کمتر است.

نمونه برداری از رحم چیست؟

در این روش متخصص نمونه‌ی کوچکی از پوشش داخلی بافت رحم می‌گیرد. نمونه‌ی برداشته شده برای مطالعه در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شود. متخصص به جستجوی سلول‌های غیرطبیعی مانند سلول‌های سرطانی می‌پردازد. همچنین بررسی اثرات هورمون‌ها بر رحم نیز انجام می‌شود.

سونوگرافی رحم چیست؟ سلامت رحم و بیماری های رحم

در چه مواردی نمونه برداری از رحم لازم است؟

نمونه برداری از رحم چیستپزشک متخصص شما ممکن است به علل مختلفی این آزمایش را تجویز کند؛ به طور کلی برخی از علل عبارت‌اند از:

-خونریزی غیرطبیعی در دوران قاعدگی

-سیکل نامنظم قاعدگی

-خونریزی پس از یائسگی

-عدم وجود خونریزی رحمی

-ضخیم شدن بافت رحم

-خونریزی پس از مصرف داروی سرطان سینه

نتایج نمونه برداری از رحم می‌توانند تغییرات سلولی مرتبط با تغییر سطح هورمون‌ها یا بافت‌های غیرطبیعی مانند فیبروم و پولیپ را نیز نشان دهند. به همین دلیل متخصص ممکن است این روش را برای بررسی عفونت‌های رحمی نیز استفاده کند. همچنین از این روش برای بررسی اثرات دوره‌های هورمون درمانی و یافتن سلول‌های سرطانی نیز استفاده می‌شود. با این حال این روش از لیست آزمایشات و درمان ناباروری حذف شده است؛ بنابراین ممکن است پزشک شما به علل دیگری این آزمایش را تجویز کرده باشد.

بیشتر بخوانید : هزینه سونوگرافی واژینال چقدر است؟

عوارض نمونه برداری از رحم

عوارض نمونه برداری از رحممانند سایر روش‌های پزشکی نمونه برداری از رحم نیز عوارضی به همراه دارد؛ برخی از این عوارض احتمالی عبارت‌اند از:

-خونریزی

-عفونت لگن

-سوراخ شدن دیواره ی رحم (بسیار نادر است)

در صورتی که به دارو، ید و یا لاتکس حساسیت دارید، حتما به متخصص خود اطلاع دهید. اگر باردار هستید یا احتمال بارداری وجود دارد، متخصص را در جریان قرار دهید؛ چرا که نمونه برداری از رحم در دوران بارداری ممکن است منجر به سقط جنین شود.

بسته به شرایط هر شخص ممکن است عوارض دیگری نیز وجود داشته باشند. در صورت وجود هر گونه نگرانی با متخصص مورد نظر مشورت کنید. به طور کلی موارد خاصی که ممکن است با این آزمایش تداخل ایجاد کنند، عبارت‌اند از:

-عفونت‌های واژن یا دهانه‌ی رحم

-بیماری التهابی لگن

-سرطان دهانه ی رحم

بیشتر بخوانید : آمادگی های قبل از مراجعه انجام سونوگرافی های دوران بارداری

آمادگی برای نمونه برداری از رحم

قبل از انجام آزمایش، متخصص توضیحات لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین از شما خواسته می‌شود تا یک فرم رضایت‌نامه را امضا کنید. فرم را با دقت مطالعه کرده و در صورت وجود ابهام از متخصص سوال نمایید.

به طور کلی نیازی به انجام عمل خاصی برای آمادگی نیست؛ با این حال ممکن است متخصص از شما بخواهد که 30 دقیقه قبل از انجام نمونه برداری از رحم یک مسکن مصرف کنید. لیست داروها و مکمل‌های گیاهی مصرفی خود را در اختیار متخصص قرار دهید. مهم است که در صورت داشتن سابقه‌ی مشکلات خونریزی و یا استفاده از داروهای رقیق کننده‌ی خون مانند آسپرین، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

مراقبت های بعد از نمونه برداری از رحم

مراقبت های بعد از نمونه برداری از رحمپس از انجام آزمایش پیشنهاد می‌شود برای چند دقیقه استراحت کنید. در صورتی که قبل از انجام نمونه برداری آرامبخش دریافت کرده‌اید، لازم است که با خود همراه داشته باشید. ممکن است پس از آزمایش به نوار بهداشتی نیاز داشته باشید.

احساس گرفتگی‌های خفیف، لکه بینی و خونریزی واژینال تا چند روز پس از انجام آزمایش طبیعی است. می‌توانید از مسکن برای کاهش درد و ناراحتی خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که برخی مسکن‌ها رقیق کننده‌ی خون هستند و می‌توانند باعث افزایش خونریزی شوند. توصیه می‌شود از مسکن‌هایی که متخصص تجویز می‌کند استفاده کنید.

به مدت 2 الی 3 روز پس از نمونه برداری از رحم مراقبت‌های توصیه شده توسط متخصص را رعایت کنید و از دوش گرفتن، استفاده از تامپون و یا برقراری رابطه‌ی جنسی خودداری کنید.

برخی از عوارض نمونه برداری از رحم می‌توانند نشانه‌ی وجود خطر باشند. برخی از این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

-خونریزی بیش از حد یا خونریزی بیش از 2 روز پس از آزمایش

-ترشح مواد بدبو از واژن

-تب یا لرز

-درد شدید زیر شکم

در صورت مشاهده‌ی هر یک از موارد بالا به متخصص خود مراجعه نمایید تا دستورالعمل‌های جدید مراقبتی به شما داده شوند.

بیشتر بخوانید : سونوگرافی حاملگی [انواع سونوگرافی حاملگی +کاربرد آن ]

نمونه برداری از رحم آزمایشی حساس و تخصصی

نمونه برداری از رحم روشی است که پزشک شما از آن برای تشخیص سرطان یا بررسی خونریزی غیرطبیعی استفاده می‌کند. این آزمایش حدود 15 دقیقه طول می‌کشد و در طی آن نمونه ای از بافت رحم گرفته می‌شود؛ تا در آزمایشگاه بررسی شود. عوارض نمونه برداری از رحم نسبت به سایر نمونه برداری ها کمتر است. علاوه بر این روشی کم هزینه با نتایج بسیار دقیق به شمار می‌رود.

بسته به شرایط شما آزمایش ممکن است در بیمارستان و یا کلینیک‌های تخصصی انجام شود. برای دریافت نوبت نمونه برداری از رحم در یک مرکز تخصصی با مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و امکانات با مرکز طب سامان پژوه تهران تماس برقرار کنید.

اگر برای شما هم بررسی وضعیت جنین و داشتن آگاهی و اطمینان از سلامت جنین اهمیت دارد با مراجعه به مرکز تصویربرداری تهران 101 این اطمینان خاطر را برای خود فراهم کنید.سونوگرافی  در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 با به روزترین متد تصویربرداری تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته های مرتبط با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته و جوابدهی آنلاین سریع و دقیق انجام می شود.

 

مرکز تصویربرداری تهران 101

شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، در سال 1395 با مشارکت جمعی از اساتید و دانشگاهیان، از جمله جناب آقای مهندس محمدحسين وحيدی مدير عامل و عضو هيت موسس و عضو هيت مديره، در راستای خدمت به هموطنان در حوزه های تصویربرداری پزشکی، تجهیزات پزشکی و غیره … تاسیس گردید. از فعالیت های مهم این شرکت، می توان به راه اندازی مرکز تصویربرداری تهران 101 اشاره نمود.

مرکز تصویربرداری تهران 101 به عنوان مهمترین زیرمجموعه شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، فعالیت تخصصی خود را با استفاده از مدرنترین و پیشرفته ترین دستگاه های تصویربرداری پزشکی در سال 1397 آغاز کرد.

این مجموعه مجهز به یکی ازکارامدترین انواع دستگاه های رادیولوژی دیجیتال و نرم افزارهای پردازش تصویر است که علاوه بر انجام تمامی آزمون های ساده رایج رادیولوژی، قابلیت انجام آزمون های تخصصی نظیر هیستروسالپینگو گرافی، بررسی دستگاه گوارش (باریوم میل ،سوالو، ترانزیت) و بررسی سیستم ادراری (IVP,VCUG,..) رادیوگرافی یکپارچه از کل ستون فقراتTotal Spine و Alignment view را دارا می باشد.

02166571214،02166574262،02166572018،02166575518،09133414166

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا