خدمات

تصویربرداری MRU یا ام آر آی سیستم ادراری چیست؟

کاربرد اصلی تصویربرداری پزشکی به روش ام آر یو (MRU) یا ام آر آی تشخیص بالینی سیستم ادراری در بررسی عملکرد کلیه ها، انسداد احتمالی مسیر ادراری، تغییر آناتومی در اثر جراحی به ویژه در کودکان و بانوان باردار، ناهنجاری های مادرزادی، انسدادهای ناشی از سنگ، وجود تومورها و یا انتشار آن ها به اندام های است.

در مركز تصویربرداری تهران 101 بیماران و پزشكان محترم می توانند با استفاده ازسیستم ذخیره و ارسال تصاویر پزشکی تحت وب (PACS) در  هرجای دنیا با استفاده از كدپذیرش خود، تصاویر و گزارشات مربوطه را مشاهده نمایند.

جواب دهی آنلاین

تصویربرداری MRU و ام آر آی با تزریق چگونه انجام می شود؟

در تصویربرداری MRU یا ام آر آی سیستم ادراری، مشاهده کلیه ها، حالب و مثانه با استفاده از داروی ادرار آور و ماده حاجب مناسب بدن بیمار انجام می شود.

 

 

ام آر اوروگرافی MR Urography چیست؟

ام آر اوروگرافی MR Urography از روش های پیشرفته برای تصویربرداری از مسیر ادراری است. با استفاده از تصویربرداری MRU یا ام آر آی سیستم ادراری بررسی وسیع سیستم جمع آوری ادرار، پارانشیم کلیوی و ساختارهای اطراف فراهم می شود.
در مقایسه با روشی مثل CT SCAN اگرچه سی تی اسکن، به دلیل قدرت تفکیک فضایی بالا و افتراق بافتی بهتر و نمایش آناتومی بافت کلیه مزایایی دارد اما اوروگرافی توسط تشدید مغاطیسی نیز روشی حال رشد و توسعه می باشد.

از محدودیت های روش فعلی اوروگرافی MR می توان به موارد زیر اشاره نمود

  • حساسیت پایین به سنگ کلیه
  • زمان طولانی اسکن
  • حساسیت به حرکت بیمار
  • قدرت تفکیک فضایی کمتر نسبت به رادیولوژی و سی تی اسکن

 

ام آر اوروگرافی MR Urography چیست؟
ام آر اوروگرافی MR Urography چیست؟

تصویربرداری مجاری ادراری (MRU) شامل مجموعه ای از روش های ارزیابی بهینه و غیر تهاجمی برای بسیاری از ابنورمالی ها (ناهنجاری) مسیر ادراری است. این روش برای تشخیص بالینی انسداد احتمالی مسیر ادراری، هماچوریا و ناهنجاری های مادرزادی سیستم ادراری و تغییر آناتومی در اثر جراحی، به ویژه در کودکان و بانوان باردار و کسانی که نباید در معرض پرتو های یونیزان قرار بگیرند کاربردی است.

Urography چیست

اوروگرافی توموگرافی کامپیوتری (سی تی اوروگرافی یا سی تی اوروگرام) به انگلیسی computed tomography urography (CT urography or CT urogram)، یک اسکن توموگرافی کامپیوتری است که دستگاه ادراری را پس از تزریق رنگ کنتراست به ورید بررسی می کند.

ام ار یو کلیه | ام ار ای از سیستم مجاری ادراری | تصویربرداری MRU

هدف از انجام ام ار یو کلیه و سیستم ادراری بررسی عملکرد کلیه ها و چگونگی ترشح ادرار و همچنین وجود تومورها و انسدادهای ناشی از سنگ و انتشار آن ها به قسمت‌ های مجاور است.

پیلوگرام داخل وریدی یا اوروگرافی ترشحی چیست؟

کاربرد اصلی اوروگرافی ترشحی تست اشعه ایکس دستگاه ادراری، به اختصار (IVP) که پیلوگرام داخل وریدی و به انگلیسی internal varid pyelogram نامیده می شود تشخیص اختلالات دستگاه ادراری است.

تصویربرداری مجاری ادراری در مرکز تصویربرداری و MRI تهران ۱۰۱

اقدامات تشخیصی ام آر آی شکم و لگن از جمله ام آر یو با بهره مندی از کادری باتجربه، تجهیزات مدرن و همچنین جوابدهی آنلاین تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران 101 در کمترین زمان و با بالاترین دقت و سرعت  انجام می شود.

مرکز تصویربرداری تهران 101

شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، در سال 1395 با مشارکت جمعی از اساتید و دانشگاهیان، از جمله جناب آقای مهندس محمدحسين وحيدی مدير عامل و عضو هيت موسس و عضو هيت مديره، در راستای خدمت به هموطنان در حوزه های تصویربرداری پزشکی، تجهیزات پزشکی و غیره … تاسیس گردید. از فعالیت های مهم این شرکت، می توان به راه اندازی مرکز تصویربرداری تهران 101 اشاره نمود.

مرکز تصویربرداری تهران 101 به عنوان مهمترین زیرمجموعه شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، فعالیت تخصصی خود را با استفاده از مدرنترین و پیشرفته ترین دستگاه های تصویربرداری پزشکی در سال 1397 آغاز کرد.

این مجموعه مجهز به یکی ازکارامدترین انواع دستگاه های رادیولوژی دیجیتال و نرم افزارهای پردازش تصویر است که علاوه بر انجام تمامی آزمون های ساده رایج رادیولوژی، قابلیت انجام آزمون های تخصصی نظیر هیستروسالپینگو گرافی، بررسی دستگاه گوارش (باریوم میل ،سوالو، ترانزیت) و بررسی سیستم ادراری (IVP,VCUG,..) رادیوگرافی یکپارچه از کل ستون فقراتTotal Spine و Alignment view را دارا می باشد.

02166571214،02166574262،02166572018،02166575518،09133414166

مجموعه تصویربرداری تهران 101 همچنین با استفاده از زیر ساخت فناوری اطلاعات و سامانه پکس امکان دسترسی به تصاویر پزشکی را برای پزشکان محترم مقدور ساخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا