مطالب پیشنهادی

ام آر اسپکتروسکوپی (MRS) چیست؟

ام آر اس (MRS) یا ام آر اسپکتروسکوپی یک تست و آزمایش تشخیصی از نوع غیرتهاجمی برای اندازه‌ گیری تغییرات بیوشیمیایی در مغز است. یکی از هدف های انجام ام آر اسپکتروسکوپی تشخیص وجود تومورها است. به بیانیدیگر در حالی که تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا آم آر آی (MRI) محل آناتومیک تومور را شناسایی می‌کند؛ در ام آر اسپکتروسکوپی، ترکیب شیمیایی بافت طبیعی مغز با بافت غیرطبیعی و تومور مقایسه می شود.

 

 

هدف از انجام ام آر اسپکتروسکوپی (MRS) چیست؟

ام آر اسپکتروسکوپی یا تکنیک طیف‌سنجی رزونانس مغناطیسی (به اختصار MR یا MRS ) می‌ تواند برای تشخیص تغییرات بافتی در سکته مغزی و صرع استفاده شود.

چه کسی تست ‌ام آر اسپکتروسکوپی را انجام می‌ دهد؟

ام آر اس (MRS) یا ام آر اسپکتروسکوپی اغلب توسط تکنسین رادیولوژی و در یک مرکز تصویربرداری پزشکی یا  بخش رادیولوژی بیمارستان انجام می شود.

چگونه باید برای ام آر اسپکتروسکوپی آماده شد؟

  • از مصرف نوشیدنی‌ های دارای کافئین خودداری نمایید.
  • پیشنهاد می شودلباس راحت به تن داشته باشید زیرا ممکن است نیاز باشد برای انجام ام آر اسپکتروسکوپی در حدود ۳۰ دقیقه بی‌ حرکت دراز بکشید.
  • از پوشیدن جواهرات و به همران داشتن فلزات و کارت‌ های اعتباری خودداری کنید.

 

ام آر اسپکتروسکوپی (MRS)
ام آر اسپکتروسکوپی (MRS)

 

در طول ام آر اسپکتروسکوپی چه اتفاقی می‌افتد؟ MRS چگونه انجام می شود؟

هنگام انجام ام آر اسپکتروسکوپی (MR spectroscopy) مراجعه کننده بر روی یک تخت متحرک دراز می‌ کشد. سر، بر روی تکیه‌ گاه مخصوص سر قرار می‌ گیرد. بازوها نیز در کنار بدن قرار می گیرند. دستگاهی به شکل آنتن و به نام کویل در قسمت بالا یا اطراف ناحیه‌ ای از بدن که قرار است تصویربرداری شود قرار می‌گیرد. این دستگاه برای تهیه واضح‌ ترین تصویر از منطقه‌ای که قرار است عکس‌ برداری شود ساخته شده است. هنگامی‌که بیمار در وضعیت مناسب قرار گرفت، تخت به‌ آرامی وارد دستگاه و میدان مغناطیسی می‌ شود.

در مدت زمان انجام انجام ام آر اسپکتروسکوپی به صورت متناوب صدای تق تق مانندی نیز شنیده خواهد شد‌ که این صدا مربوط به عکس‌هایی است که گرفته می‌ شوند. ممکن است برای بهبود و تقویت تصاویر، رنگ کنتراست (گادولینیم) به بازو به سور مستقیم یا از طریق IV هم تزریق شود.

خالی از لطف نیست که یادآور شویم، از آنجایی که‌ ام آر اسپکتروسکوپی Magnetic resonance spectroscopy (MRS) به آزمایش‌ های خاصی روی تومور یا ضایعه می‌ پردازد، ممکن است کمی بیشتر از MRI معمولی به طول بیانجامد.

موارد تجویز ام آراسپکتروسکوپی

  1. تعیین نوع و محل نواحی تصویربرداری مغزی مورد نیاز و یا نوع تصویربرداری ساختاری در نسخه.
  2. تعیین علت درخواست تصویربرداری تخصصی در نسخه.
  3. تعیین سابقه بیماری و تداخل های درمانی اصلی صورت گرفته در نسخه یا فرم هایی که در اختیار پزشک قرار می گیرد.

ام آر اسپکتروسکوپی برای تشخیص چه مواردی صورت می‌گیرد؟

  1. تعیین وسعت جراحی تومورها در زمان انجام عمل جراحی
  2. بررسی و ارزیابی درمان
  3. تعیین علت نارسایی ها وبیماری های وابسته به مغز و اعصاب که با روش های رایج تصویربرداری قابل انجام نیست.
  4. تشخیص های افتراقی یا تشخیص هایی که با روش های تصویربرداری مرسوم قابل انجام نیست.

شما می توانید در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 خدمات تشخیصی ام آر اسپکتروسکوپی را تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران با کادری مجرب و تجهیزات روز جهان به همراه جوابدهی آنلاین سریع و دقیق دریافت نمایید.

مرکز تصویربرداری تهران 101

شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، در سال 1395 با مشارکت جمعی از اساتید و دانشگاهیان، از جمله جناب آقای مهندس محمدحسين وحيدی مدير عامل و عضو هيت موسس و عضو هيت مديره، در راستای خدمت به هموطنان در حوزه های تصویربرداری پزشکی، تجهیزات پزشکی و غیره … تاسیس گردید. از فعالیت های مهم این شرکت، می توان به راه اندازی مرکز تصویربرداری تهران 101 اشاره نمود.

مرکز تصویربرداری تهران 101 به عنوان مهمترین زیرمجموعه شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، فعالیت تخصصی خود را با استفاده از مدرنترین و پیشرفته ترین دستگاه های تصویربرداری پزشکی در سال 1397 آغاز کرد.
این مجموعه با استفاده از مجهزترین دستگاهای تصویربرداری شامل ام آر آی 1.5تسلا زیمنس، سی تی اسکن مولتی اسلایس زیمنس، ماموگرافی دیجیتال هولوژیک، رادیولوژی دیجیتال، پری اپیکال – پانورکس وسفالومتری دیجیتال در کوتاهترین زمان و با بالاترین کیفیت به ارایه خدمات به هموطنان عزیز می پردازد.

02166571214

02166574262

02166572018

02166575518

09133414166

مجموعه تصویربرداری تهران 101 همچنین با استفاده از زیر ساخت فناوری اطلاعات و سامانه پکس امکان دسترسی به تصاویر پزشکی را برای پزشکان محترم مقدور ساخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا