سونوگرافی

سونوگرافی آنومالی: تشخیص زود هنگام مشکلات جنینی

بارداری یکی از دوران‌های مهم و حساس زندگی هر زن است. در این دوران، سلامت مادر و جنین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای اطمینان از سلامت جنین انجام می‌شود، سونوگرافی است. سونوگرافی روشی غیرتهاجمی و ایمن است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از اندام‌های داخلی بدن استفاده می‌کند.

سونوگرافی آنومالی، که به آن سونوگرافی اواسط بارداری یا سونوگرافی تفصیلی نیز گفته می‌شود، یکی از انواع سونوگرافی است که در هفته‌های 18 تا 22 بارداری انجام می‌شود. هدف از این سونوگرافی، بررسی دقیق اندام‌های جنین و تشخیص هرگونه ناهنجاری یا نقص مادرزادی احتمالی است.

سونوگرافی آنومالی چیست؟ 

سونوگرافی آنومالی یک آزمایش مهم و ایمن است که با استفاده از امواج صوتی می تواند به والدین کمک کند تا در مورد سلامتی نوزاد خود آگاهی کامل داشته باشند. این سونوگرافی همچنین می تواند به پزشکان کمک کند تا در صورت وجود ناهنجاری ساختاری، مراقبت های لازم را برای نوزاد برنامه ریزی کنند.

سونوگرافی آنومالی، به‌طور کلی شامل بررسی موارد زیر است:

اندازه و شکل اندام‌های اصلی جنین، مانند مغز، قلب، کلیه‌ها، ریه‌ها، روده‌ها و اندام‌های تناسلی

حرکات جنین

میزان مایع آمنیوتیک

محل قرارگیری جفت

روش انجام سونوگرافی آنومالی و موارد قابل بررسی در آن

در سونوگرافی آنومالی، متخصص سونوگرافی از یک پروب مخصوص برای ارسال امواج صوتی به داخل رحم استفاده می‌کند. این امواج صوتی پس از برخورد به اندام‌های جنین، بازتاب می‌شوند و توسط پروب دریافت می‌شوند. سپس، این امواج صوتی بازتاب‌شده توسط یک کامپیوتر به تصاویر تبدیل می‌شوند.

تیم پزشکی متبحر مرکز تصویر برداری تهران 101 آماده ارائه دقیق ترین و باکیفیت ترین خدمات تصویر برداری به شما عزیزان هستند.

در سونوگرافی آنومالی، متخصص سونوگرافی تمام اندام‌های جنین را به دقت بررسی می‌کند. این بررسی شامل موارد زیر است:

 1. بررسی اندازه و شکل سر، مغز وبه ویژه جمجمه
 2. صورت جنین
 3. گردن و ستون فقرات جنین
 4. قلب و بررسی هرگونه سوراخ یا نقص در دیواره ها
 5. ریه‌های جنین
 6. شکم، کلیه ها و روده‌های جنین
 7. اندام‌های ادراری و تناسلی جنین
 8. تعداد انگشتان دست و پا و بررسی ناهنجاری های آنها

روش انجام سونوگرافی آنومالیدر صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری یا نقص مادرزادی احتمالی، متخصص سونوگرافی این موضوع را به پزشک اطلاع می‌دهد. پزشک نیز با توجه به شدت ناهنجاری، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

بیشتر بخوانید : آمادگی های قبل از مراجعه انجام سونوگرافی های دوران بارداری

ناهنجاریهای جنینی که با سونوگرافی آنومالی قابل تشخیص می باشد

در ادامه برخی از ناهنجاری های جنینی که با انجام سونوگرافی آنومالی قابل تشخیص هستند عنوان شده اند:

 • بررسی اختلالات مغزی و نخاعی، مانند نقص لوله عصبی، آنسفالی، هیدروسفالی، میکروسفالی، شکاف جمجمه و نخاع
 • اختلالات قلبی، مانند سوراخ قلب، ناهنجاری‌های عروق خونی قلب، نقص دیواره قلب
 • کلیه ها یا مجاری ادراری
 • اندامهای شکمی، مانند ناهنجاری‌های کلیه، کبد، روده، معده، مثانه و بیضه
 • بررسی اختلالات اسکلتی، مانند ناهنجاری‌های استخوان‌ها، مفاصل و اندام‌ها
 • ناهنجاریهای صورت و سر، مانند شکاف لب و کام، انحراف بینی، ناهنجاری‌های چشم
 • بررسی ناهنجاریهای اندام‌های تناسلی، مانند ناهنجاری‌های آلت تناسلی مردانه و زنانه
 • اختلالات کروموزومی، مانند سندرم داون، سندرم ترنر، سندرم ادواردز

آیا ضرورتی برای انجام سونوگرافی آنومالی در بارداری وجود دارد؟

خیر، در انجام سونوگرافی آنومالی اجباری نیست. این سونوگرافی یک روش غربالگری است که برای شناسایی احتمال ابتلای جنین به نقایص ناهنجاریهای مادرزادی انجام می شود. نتایج این سونوگرافی می تواند به والدین کمک کند تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد ادامه بارداری یا انجام آزمایشات تکمیلی بگیرند.

آیا تمام ناهنجاری های جنینی به وسیله سونوگرافی آنومالی قابل تشخیص هستند؟ 

سونوگرافی آنومالی یک آزمایش تصویربرداری است که به پزشک اجازه می دهد تا اندازه و شکل اندام های جنین را بررسی کند و به دنبال هرگونه ناهنجاری یا نقص مادرزادی باشد.

سونوگرافی آنومالی، روشی بسیار دقیق برای تشخیص ناهنجاری‌های جنینی است. با این حال، هیچ روش تشخیصی کاملاً قطعی نیست و امکان خطا در آن وجود دارد. همچنین، برخی از ناهنجاری ها بسیار خفیف هستند و ممکن است با سونوگرافی تشخیص داده نشوند.

به‌طور کلی، سونوگرافی انومالی می‌تواند 95 تا 99 درصد از ناهنجاری‌های مادرزادی را تشخیص دهد اما اگر در مورد نتایج سونوگرافی آنومالی خود نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا درک کنید که نتایج به چه معناست و چه گزینه هایی در دسترس شما هستند.

بیشتر بخوانید: آیا سونوگرافی سینه دردناک است؟

اندازه‌گیری‌های سونوگرافی آنومالی

 در سونوگرافی آنومالی، متخصص سونوگرافی اندازه‌ گیری‌های مختلفی از بدن جنین برای بررسی هرگونه ناهنجاری را انجام می‌دهد. این اندازه‌گیری‌ها برای ارزیابی رشد و تکامل جنین و همچنین شناسایی هرگونه نقص یا ناهنجاری ساختاری استفاده می‌شوند.

اندازه‌گیری‌های سونوگرافی آنومالیاندازه‌گیری‌های سونوگرافی آنومالی شامل موارد زیر است:

 1. اندازه سر جنین
 2. اندازه شکم جنین
 3. اندازه استخوان ران جنین
 4. اندازه قلب جنین
 5. اندازه مغز جنین

اندازه سایر اندام‌ها و ساختارهای بدن جنین: در طول سونوگرافی آنومالی، متخصص سونوگرافی اندازه‌گیری‌های دیگری از سایر اندام‌ها و ساختارهای بدن جنین نیز انجام می‌دهد. این اندازه‌گیری‌ها برای ارزیابی سلامت این اندام‌ها و ساختارها استفاده می‌شوند.

تفسیر اندازه ‌گیری‌های سونوگرافی آنومالی

اندازه‌گیری‌های سونوگرافی آنومالی به عنوان شاخصی برای رشد و تکامل جنین استفاده می‌شوند. متخصص سونوگرافی این اندازه‌گیری‌ها را با مقادیر نرمال برای هر سن بارداری مقایسه می‌کند. اگر اندازه‌ گیری‌های سونوگرافی خارج از محدوده نرمال باشند، ممکن است نشان‌دهنده نقص یا ناهنجاری ساختاری در جنین باشد.

با این حال، باید توجه داشت که اندازه‌گیری‌های سونوگرافی آنومالی همیشه دقیق نیستند. عوامل مختلفی مانند موقعیت جنین در رحم مادر، کیفیت تصویربرداری سونوگرافی و تجربه متخصص سونوگرافی می‌توانند بر دقت این اندازه‌گیری‌ها تأثیر بگذارند.

در صورت وجود هرگونه نگرانی در مورد اندازه‌گیری‌های سونوگرافی آنومالی، متخصص سونوگرافی ممکن است توصیه کند که سونوگرافی مجدداً انجام شود. همچنین ممکن است آزمایش‌های دیگری مانند آزمایش خون یا آمنیوسنتز برای بررسی سلامت جنین انجام شود.

آیا با انجام سونوگرافی آنومالی میتوان ناهنجاری های ژنتیکی را تشخیص داد؟

خیر، سونوگرافی آنومالی نمی تواند تمام بیماری های ژنتیکی جنین را به طور کامل مشخص کند. سونوگرافی آنومالی یک آزمایش تصویربرداری است که برای بررسی ساختار بدن جنین استفاده می شود. این آزمایش می تواند ناهنجاری های ساختاری عمده را شناسایی کند.

سونوگرافی آنومالی فقط می تواند برخی از بیماری های ژنتیکی را که با ناهنجاری های ساختاری همراه هستند، مشخص کند. به عنوان مثال، می تواند ناهنجاری های ساختاری مرتبط با سندرم داون، سندرم ادواردز و سندرم ترنر را شناسایی کند اما بسیاری از بیماری های ژنتیکی با ناهنجاری های ساختاری همراه نیستند. مثلا، سونوگرافی آنومالی نمی تواند سندرم کروموزومی X شکننده، بیماری تای ساکس یا بیماری Niemann-Pick نوع A را شناسایی کند.

تفسیر اندازه ‌گیری‌های سونوگرافی آنومالیاگر نگران سلامت ژنتیکی جنین خود هستید، باید با پزشک خود در مورد گزینه های آزمایش ژنتیکی صحبت کنید. آزمایشات ژنتیکی می تواند وجود بیماری های ژنتیکی خاص را در جنین تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید : سونوگرافی حاملگی [انواع سونوگرافی حاملگی +کاربرد آن ]

در دوران بارداری چند بار باید سونوگرافی آنومالی انجام داد؟

 سونوگرافی آنومالی برای بررسی دقیق وضعیت سلامت جنین و تشخیص هرگونه نقص ساختاری یا مشکلات رشدی احتمالی انجام می‌شود.در حالت معمول، سونو آنومالی یک بار انجام می‌شود. با این حال، در برخی موارد ممکن است پزشک متخصص توصیه کند که این سونوگرافی مجدداً انجام شود. این موارد عبارتند از:

 • بارداری چندقلویی
 • وجود مشکلاتی در سونوگرافی‌های قبلی
 • وجود سابقه خانوادگی بیماری‌های ژنتیکی
 • مادرانی که در معرض عوامل خطرساز برای اختلالات کروموزومی قرار دارند، مانند سن بالای 35 سال یا داشتن بیماری‌های خاصی
 • در صورت نیاز به انجام مجدد سونو آنومالی، معمولاً این سونوگرافی در هفته‌های 20 تا 24 بارداری انجام می‌شود.

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی آنومالی

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی آنومالیبهترین زمان برای انجام سونوگرافی آنومالی شروع هفته 18 تا پایان هفته 22 بارداری می باشد.زیرا در این زمان، جنین به اندازه کافی رشد کرده است تا اندام‌های اصلی آن به خوبی قابل مشاهده باشند. همچنین، در این زمان، خطر سقط جنین در صورت وجود مشکل، کم است.

سخن پایانی

سونوگرافی آنومالی یک روش مهم و ارزشمند برای تشخیص زودهنگام مشکلات جنینی است. این سونوگرافی می‌تواند به والدین کمک کند تا در صورت وجود هرگونه مشکل، اقدامات لازم وبه موقع را برای درمان یا مراقبت‌های ویژه انجام دهند.

برخی از نقص‌های ساختاری و مشکلات رشدی که می‌توانند با سونو آنومالی تشخیص داده شوند عبارتند از:

 • ناهنجاری‌های قلبی
 • ناهنجاری‌های مغز و نخاع
 • ناهنجاری‌های صورت و دهان
 • ناهنجاری‌های اندام‌های داخلی
 • ناهنجاری‌های اندام‌های تناسلی
 • ناهنجاری‌های جنین چندقلویی

در حالت معمول، این سونوگرافی یک باردر انجام می‌شود. با این حال، در برخی موارد ممکن است پزشک متخصص توصیه کند که این سونوگرافی مجدداً انجام شود.

برای انجام سونوگرافی آنومالی در طول بارداری هیچ اجباری وجود ندارد اما متخصصین همیشه برای داشتن اگاهی کافی در مورد سلامت جنین وبررسی ناهنجاریهای مادرزادی توصیه به انجام آن دارند.

اگر برای شما هم بررسی وضعیت جنین و داشتن آگاهی و اطمینان از سلامت جنین اهمیت دارد با مراجعه به مرکز تصویربرداری تهران 101 این اطمینان خاطر را برای خود فراهم کنید.سونوگرافی آنومالی در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 با به روزترین متد تصویربرداری تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته های مرتبط با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته و جوابدهی آنلاین سریع و دقیق انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا