سونوگرافی

محاسبه سن بارداری در 5 دقیقه: با سونوگرافی آنلاین! ⏱️

باردار شدن فرایند پر چالشی است که تمام جزئیات و مسائل باید مورد توجه قرار گیرد. در بارداری اطلاع از اینکه مادر در هفته چندم به سر می‌برد بسیار مهم است تا بتوان بر اساس آن پیش رفته و سونوگرافی و آزمایش‌های غربالگری را انجام داد. چگونگی محاسبه سن بارداری با سونوگرافی سوالی است که ذهن بسیاری از مادران آینده را به خود مشغول کرده است که در این بخش این سوال را پاسخ خواهیم داد.

سونوگرافی تشخیص سن حاملگی

تعیین دقیق زمان بارداری قدم مهمی برای ارتقای سلامت مادر و جنین و اطلاع از مراقبت‌های این دوران است. سونوگرافی ابزاری است که در دوران بارداری برای تخمین تاریخ تولد استفاده می‌شود. در تکنیک سونوگرافی از امواج فراصوت با فرکانس بالا استفاده می‌شود که تصاویری از درون بدن روی صفحه مانیتور نشان داده که بر اساس آن می‌توان از وضعیت جنین، سن بارداری، نحوه رشد و نمو جنین، زمان تقریبی زایمان، نوع زایمان مناسب و … اطلاع پیدا کرد.

در گذشته‌های نه چندان دور تاریخ آخرین قاعدگی مبنای محاسبه سن بارداری مورد توجه قرار می‌گرفت اما مسائلی همچون اختلال در چرخه قاعدگی، یادآوری تاریخ اشتباه آخرین زمان پریودی و تغییر در زمان تخمک گذاری باعث می‌شد سن حاملگی اشتباه تخمین زده شود. از این رو محاسبه سن بارداری با سونوگرافی بهترین روش برای تخمین سن حاملگی و تاریخ حدودی زایمان مورد توجه قرار گرفت و امروزه توسط همه پزشکان تقریبا به عنوان دقیق‌ترین روش از آن استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید : سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته چندم بارداری انجام می شود؟

زمان مناسب تخمین سن بارداری با سونوگرافی

زمان مناسب تخمین سن بارداری با سونوگرافی

در ابتدای بارداری کیسه‌ای در بدن مادر به وجود آمده که مکانی برای رشد جنین محسوب می‌شود. در واقع هنگام بارداری در سونوگرافی قبل از تشخیص جنین، کیسه بارداری دیده می‌شود که معمولا در اوایل هفته پنجم بارداری تا سه هفته پس از لقاح قابل مشاهده است.

اگر در سونوگرافی کیسه بارداری دیده نشود یعنی تخمک گذاری در مادر با تاخیر انجام شده است. سونوگرافی که در اوایل هفته ششم بارداری انجام می‌شود جنین قابل مشاهده است به همین دلیل بیشتر سونولوژیست‌ها ترجیح می‌دهند برای محاسبه سن بارداری از از هفته ششم به بعد اقدام کنند که معمولا هفته هشتم بارداری را برای سونوگرافی مناسب‌تر می‌دانند زیرا رشد جنین در این زمان بهتر قابل سنجش است.

محاسبه سن بارداری با سونوگرافی با اندازه گیری ساک بارداری و ارتفاع بین سر و عضله سرین انجام می‌شود. سونوگرافی که در سه ماهه اول بارداری قبل هفته 11 و 12 یعنی بین هفته‌های 6 تا 8 انجام می‌شود در مقایسه با سایر ماه‌ها دقیق‌تر بوده و نتایج حاصل شده به واقعیت نزدیک‌تر هستند. سونوگرافی‌هایی که به دلیل دیر متوجه شدن مادر یا عدم اطلاع از بارداری، دیر مراجعه کردن و … در سه ماهه دوم انجام می‌شوند، دقت تشخیص در آن‌ها پایین‌تر است.

محاسبه سن بارداری با سونوگرافی

محاسبه سن بارداری

محاسبه سن بارداری از دقیق‌ترین روش‌های محاسبه سن حاملگی است. در سونوگرافی پس از تشکیل ساک بارداری از طریق اندازه‌گیری دور سر، دور شکم، طول استخوان ران و وزن جنین می‌توان به سن بارداری رسید.‌ انواع مختلف سونوگرافی وجود دارند که از نظر بسیاری از متخصصان دقیق‌ترین نوع آن، سونوگرافی NT است. در سونوگرافی ان تی تاریخ زایمان و سن بارداری تخمین زده می‌شود.

بیشتر بخوانید : آمادگی های قبل از مراجعه انجام سونوگرافی های دوران بارداری

بارداری کامل 9 ماه و 10 روز حساب می‌شود که معادل 40 هفته است. زایمان ممکن است قبل 40 هفتگی یا پس از آن اتفاق بیفتد. با سونوگرافی سن حاملگی می‌توان به ماه بارداری رسید که مطابق جدول زیر است:

4 هفته و 2 روز30 روزیک ماه تمام
8 هفته و 4 روز60 روزدو ماه تمام
12 هفته و 6 روز90 روزسه ماه تمام
17 هفته و 1 روز120 روزچهار ماه تمام
21 هفته و 3 روز150 روزپنج ماه تمام
25 هفته و 5 روز180 روزشش ماه تمام
30 هفته210 روزهفت ماه تمام
34 هفته و 2 روز240 روزهشت ماه تمام
38 هفته و 4 روز270 روزنه ماه تمام

از ابتدا تا هفته 13 جزو سه ماهه اول، از هفته 13.5 تا هفته 27 جزو سه ماهه دوم و از هفته 28 تا هفته 42 جزو سه ماهه سوم بارداری محسوب می‌شود.

روش‌های محاسبه سن بارداری

روش‌های محاسبه سن بارداری

به جز محاسبه سن بارداری با سونوگرافی می‌توان از روش‌های دیگر هم استفاده کرد که تاریخ آخرین قاعدگی متداول‌ترین روش شناخته شده است. در این حالت اولین روز از آخرین پریودی، محاسبه هفته بارداری آغاز می‌شود. در دو هفته اول جنینی وجود ندارد که جزو سیکل زنان (از همان روز اول پریودی) محاسبه می‌شود بنابراین دو هفته ابتدایی نیز جزو بارداری محاسبه می‌شود.

پس از آن با توجه به جدول ارائه شده در قسمت قبل می‌توان سن بارداری را تخمین زد و از تاریخ حدودی زایمان مطلع شد. معمولا جنین بین هفته 40 تا 40 به طور طبیعی به دنیا می‌آید اما این احتمال نیز وجود دارد که زودتر از موعد مقرر پا به دنیا بگذارد. در زایمان به روش سزارین جنین دو هفته زودتر از شکم مادر خارج می‌شود که معمولا مادر در سن 38 هفتگی به سر می‌برد. به دنیا آمدن در ماه هفتم و هشتم و حتی زودتر از آن جزو موارد استثنا محسوب می‌شود.

اپلیکیشن‌های محاسبه بارداری نیز وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توان از سن حاملگی مطلع شد. علاوه بر اپلیکیشن از سایت‌های متعدد نیز می‌توان برای محاسبه سن بارداری کمک گرفت. در هر حالت محاسبه سن بارداری به صورت تقریبی انجام می‌گیرد زیرا تخمین تاریخ دقیق روز لقاح سخت است. سلول‌های اسپرم قادر هستند تا هفت روز در رحم زن زنده بمانند که در هر یک از این روزها احتمال باروری تخمک و آغاز حاملگی وجود دارد. به همین دلیل بهترین روش برای محاسبه سن بارداری، کمک گرفتن از سونوگرافی است.

بسیاری از پزشکان برای تشخیص دقیق‌تر سن حاملگی از دو روش کمک می‌گیرند. روش اول سونوگرافی و روش دوم آزمایش خون بتا – HCG است که سن بارداری را معین می‌کند. آزمایش خون کمک می‌کند تا چندقلویی نیز تشخیص داده شود زیرا میزان هورمون HCG بیشتر از حد نرمال است.

محاسبه سن بارداری با سونوگرافی آنلاین

سونوگرافی آنلاین روشی جدید برای محاسبه سن بارداری است که به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به مراجعه به پزشک یا سونوگرافیست، سن بارداری خود را تخمین بزنید. در سونوگرافی آنلاین، شما از یک دستگاه سونوگرافی دستی برای ایجاد تصاویر از داخل رحم خود استفاده می‌کنید. این تصاویر سپس به یک برنامه کامپیوتری ارسال می‌شوند که سن بارداری شما را تخمین می‌زند.

سونوگرافی آنلاین روشی دقیق برای محاسبه سن بارداری نیست، اما می‌تواند تخمین تقریباً دقیقی از سن بارداری شما ارائه دهد. اگر به دنبال یک روش دقیق‌تر برای محاسبه سن بارداری هستید، باید به پزشک یا سونوگرافیست مراجعه کنید.

مرکز تصویربرداری پزشکی تهران 101

محاسبه سن بارداری با سونوگرافی و سایر روش‌ها بسیار مهم است زیرا تاریخ احتمالی زایمان مشخص شده و مادر با اطلاع از چند هفتگی برای انجام چکاپ و تست‌های غربالگری به پزشک مراجعه خواهد کرد. سونوگرافی تعیین سن بارداری از دقیق‌ترین راه‌ها برای تخمین سن حاملگی بوده که می‌بایست توسط دستگاه‌های پیشرفته و فاقد خطا انجام شود. در مرکز تصویربرداری تهران 101 از دستگاه‌های مدرن‌ استفاده می‌شود که نتایج حاصل شده دقیق هستند.‌

سونوگرافی محاسبه سن بارداری در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 با به روزترین متد تصویربرداری تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته های مرتبط با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته و جوابدهی آنلاین سریع و دقیق انجام می شود.

شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، در سال 1395 با مشارکت جمعی از اساتید و دانشگاهیان، از جمله جناب آقای مهندس محمدحسين وحيدی مدير عامل و عضو هيت موسس و عضو هيت مديره، در راستای خدمت به هموطنان در حوزه های تصویربرداری پزشکی، تجهیزات پزشکی و غیره … تاسیس گردید. از فعالیت های مهم این شرکت، می توان به راه اندازی مرکز تصویربرداری تهران 101 اشاره نمود.

مرکز تصویربرداری تهران 101 به عنوان مهمترین زیرمجموعه شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، فعالیت تخصصی خود را با استفاده از مدرنترین و پیشرفته ترین دستگاه های تصویربرداری پزشکی در سال 1397 آغاز کرد.

این مجموعه مجهز به یکی ازکارامدترین انواع دستگاه های رادیولوژی دیجیتال و نرم افزارهای پردازش تصویر است که علاوه بر انجام تمامی آزمون های ساده رایج رادیولوژی، قابلیت انجام آزمون های تخصصی نظیر هیستروسالپینگو گرافی، بررسی دستگاه گوارش (باریوم میل ،سوالو، ترانزیت) و بررسی سیستم ادراری (IVP,VCUG,..) رادیوگرافی یکپارچه از کل ستون فقراتTotal Spine و Alignment view را دارا می باشد.

02166571214،02166574262،02166572018،02166575518،09133414166

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا