سونوگرافی

صدای قلب جنین را از چه زمانی میتوان شنید؟

شنیدن صدای ضربان قلب جنین به قدری شیرین است که شاید بتوان آن را یکی از زیباترین صداهایی دانست که انسان قادر به شنیدن آن است. صدای ضربان قلب این باور را تحقق می‌بخشد که جنینی در بطن مادر در حال شکل‌گیری است که اکنون یک موجود زنده محسوب می‌شود و چند ماه دیگر پا به دنیا می‌گذارد. بهترین زمان سونوگرافی برای ضربان قلب جنین چه موقعی است؟

سونوگرافی جنین به چه معناست؟

سونوگرافی جنین به چه معناست؟حاملگی اتفاقی است که در آن تخمک توسط اسپرم بارور شده و جنینی در حال شکل گیری است. اگر حاملگی مولار یا پوچ نباشد جنین به رشد واقعی خود ادامه داده و پس از چند ماه به دنیا خواهد آمد. سونوگرافی جنین فرایندی است که در آن از امواج فراصوتی با فرکانس بالا برای دیدن تصاویر جنین استفاده می‌شود تا رشد و نمو جنین مورد بررسی قرار گیرد.

رگ‌های خونی مشخصی در ابتدای دوران جنینی وجود دارند که پس از مدتی به سیستم قلب و عروق تبدیل خواهند شد. قلب جنین از ابتدای شکل گیری همواره در حال تکامل است که به تدریج ضربان آن به حدی می‌رسد که صدای آن از طریق سونوگرافی با دستگاه داپلر قابل شنیدن است. بهترین زمان سونوگرافی برای ضربان قلب جنین باید انتخاب شود که قلب جنین شکل گرفته باشد.

بیشتر بخوانید : محاسبه سن بارداری با سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

قلب جنین هنگام بارداری

قلب جنین از دو لوله ایجاد شده که از وسط به یکدیگر وصل می‌شوند و محفظه دیگری ایجاد کرده که چهار لوله دیگر از آن انشعاب می‌یابند. تپش قلب جنین به معنای شکل گیری او و تکامل مراحل بعدی رشد است اما اگر قلب جنین از حرکت بایستد به معنای نیست و سقط شدن جنین است.‌

اگر قلب جنین به تدریج از کار بیفتد مادر با مسائلی همچون خونریزی واژن، گرفتگی عضلات، مشاهده مخاط، کمردرد یا درد در شکم مواجه خواهد شد. در سقط‌های بی صدا قلب جنین به طور ناگهانی از کار می‌افتد که ممکن است مادر با ترشحات قهوه‌ای، از دست دادن علائم بارداری (حالت تهوع، استفراغ، حساسیت پستان و …) مواجه شود.

قلب جنین هنگام بارداری

ضربان قلب جنین از هفته پنجم یا ششم بارداری شروع به زدن کرده که ممکن است از طریق سونوگرافی تشخیص داده شود که معمولا از سونوگرافی ترانس واژینال برای تشخیص آن استفاده می‌شود. بهترین زمان سونوگرافی برای ضربان قلب جنین از هفته دهم بارداری است که مادر در ماه سوم به سر می‌برد.

به طور کلی در سونوگرافی شکمی از 7 هفتگی و در سونوگرافی واژینال از 6 هفتگی صدای ضربان قلب جنین قابل شنیدن است. در هفته دهم به بعد قلب جنین به طور کامل شکل گرفته است. اینکه دقیقا از چه زمانی بتوان ضربان قلب جنین را شنید به وضعیت جنین در رحم، وزن مادر و دقیق بودن موعد زایمان دارد.

زمان شنیدن صدای قلب جنین بهتر است به پزشک سپرده شود زیرا مسائلی مانند پنهان شدن جنین در گوشه‌ای از رحم، پشت کردن به شکم و … در آن موثر است که زن باردار نباید بی‌جهت دچار استرس شود. شنیدن صدای قلب جنین در سه ماه اول در خانه و توسط گوش به صورت عادی دشوار است اما ممکن است در سه ماهه دوم و سوم بارداری به وضوح شنیده شود. معمولا از هفته 20 به بعد می‌توان به کمک استتوسکوپ (گوشی معاینه) صدای زیبای ضربان قلب جنین را شنید.

صدای ضربان قلب جنین چگونه است؟

صدای ضربان قلب جنین چگونه استصدای ضربان قلب جنین بسیار تند و چیزی شبیه به دویدن گله ای از اسب‌ها است. ضربان قلب جنین سالم بین 120 تا 180 ضربه در دقیقه بوده که کمتر یا بیشتر شدن از این مقدار به معنای وجود مشکل است. گاه به دلیل اینکه مادر استرس و هیجان دارد ممکن است ضربان قلب جنین از مقدار معین بیشتر یا کمتر باشد که در این حالت دقایقی به مادر برای استراحت، خوردن و نوشیدن فرصت داده می‌شود تا آرامش خود را به دست آورد سپس مجدد سونوگرافی انجام می‌شود.

اگر ضربان قلب به حالت عادی برگردد و در سونوگرافی‌های بعدی نیز این نکته تایید شود مشکلی وجود نخواهد داشت در غیر این صورت نیاز است پزشک مداخلات دیگری انجام داده تا جنین وضعیت عادی خود را بازیابد و سلامت مادر نیز حفظ شود.

بیشتر بخوانید : آمادگی های قبل از مراجعه انجام سونوگرافی های دوران بارداری

سونوگرافی و نقایص مادرزادی

سونوگرافی و نقایص مادرزادیهدف از انتخاب بهترین زمان سونوگرافی برای ضربان قلب جنین، بررسی کردن ساختار قلب جنین است. ساختار قلب جنین بسیار پیچیده بوده که کوچک‌ترین جزئیات نیز بسیار مهم هستند. نقص مادرزادی قلب متاسفانه شایع بوده و یکی از اختلالات مادرزادی در زمان تولد محسوب می‌شود.

سونوگرافی کمک می‌کند وضعیت جننی و سلامت او از همان ابتدا مورد بررسی قرار گیرد و در صورت امکان بتوان از همان دوران جنینی نسبت به درمان یا هر اقدام دیگری پرداخت. گاه مشکلات قلبی جنین به قدری زیاد است که پزشک با توجه به عوامل و فاکتورهای دیگر سقط کردن نوزاد را پیشنهاد می‌دهد. گاه اصرار بر به دنیا آمدن نوزاد با نواقص قلبی بوده که بهتر است زایمان در مرکزی انجام شود که بخش مراقبت‌های قلبی از کودکان را دارا باشد.

گاه مشکلات قلبی پس از تولد برطرف شده و گاهی تا پایان عمر باقی می‌ماند. بیشتر نقایص مادرزادی در صورت تشخیص زودهنگام و درمان به موقع می‌توانند ترمیم شده و به نوزاد فرصت زندگی عادی را بدهند.

مرکز تصویربرداری پزشکی تهران 101

بهترین زمان سونوگرافی برای ضربان قلب جنین از هفته 6 و 7  بارداری به بعد است که معتبرترین مجموعه برای انجام سونو، مرکز تصویربرداری پزشکی تهران 101 نام دارد. مرکز تصویربرداری تهران 101 در خیابان جمالزاده شمالی واقع شده است که از جدیدترین و مجهزترین دستگاه‌های سونوگرافی برای شنیدن صدای ضربان قلب جنین استفاده می‌شود.

سونوگرافی برای ضربان قلب جنین در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 با به روزترین متد تصویربرداری تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته های مرتبط با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته و جوابدهی آنلاین سریع و دقیق انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا