سونوگرافی

هزینه سونوگرافی واژینال چقدر است؟

سونوگرافی واژینال یک روش تشخیصی غیر تهاجمی است که برای بررسی اندام‌های تولید مثل زنان از جمله رحم، لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، دهانه رحم و مثانه استفاده می‌شود. این سونوگرافی به دلیل قرارگیری پروب سونوگرافی در داخل واژن، تصاویر دقیق‌تری از این اندام‌ها نسبت به سونوگرافی شکمی یا لگن فراهم می‌کند.

هزینه سونوگرافی واژینال بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. بیماران برای اطلاع از هزینه دقیق سونوگرافی واژینال در مراکز درمانی مختلف می‌توانند با این مراکز تماس بگیرند.

در صورتی که پزشک برای شما انجام سونوگرافی واژینال را توصیه نموده است، با مراجعه به مرکز تصویر برداری تهران101 میتوانید با تعرفه های مصوب خدمات رضایت بخشی را دریافت نمائید.

جواب دهی آنلاین

سونوگرافی واژینال برای چه مواردی توصیه می شود؟

سونوگرافی واژینال به پزشک در بررسی سلامت و تشخیص ناهنجاری ها و مشکلات مختلف اندام های تولید مثل زنانه کمک بسیاری می کند.

سونوگرافی واژینال برای موارد زیر استفاده می شود:

 1. تأیید بارداری
 2. تعیین محل ساک حاملگی
 3. اندازه گیری ضربان قلب جنین
 4. تشخیص بارداری خارج رحمی
 5. بررسی خونریزی اوایل بارداری
 6. تشخیص و ارزیابی کیست‌های تخمدان، فیبروم‌های رحمی و سایر توده‌های لگنی
 7. بررسی جریان خون در رحم و تخمدان‌ها
 8. تشخیص و ارزیابی ناباروری
 9. بررسی حاملگی خارج رحمی
 10. بررسی خونریزی غیرطبیعی رحم
 11. بررسی مشکلات دهانه رحم
 12. بررسی سرطان رحم و تخمدان

سونوگرافی واژینال در بارداری

معمولا در دوران بارداری سونوگرافی های مختلفی توسط متخصص زنان و زایمان توصیه می شود که هر یک تاثیر بالایی در بررسی سلامت و وضعیت جنین و مادر دارند. برخی از این سونوگرافی ها به طور اختیاری می باشد و بعضی دیگر توصیه اکید بر انجام آن از سوی پزشک وجود دارد.سونوگرافی واژینال در بارداری

انواع سونوگرافی بارداری

دو سونوگرافی مهم در دوران بارداری برای بررسی انجام میشود که از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

بیشتر بخوانید : سونوگرافی حاملگی [انواع سونوگرافی حاملگی +کاربرد آن ]

سونوگرافی NT

سونوگرافی NT، یک سونوگرافی غربالگری است که در هفته های 11 تا 14 بارداری انجام می شود. این سونوگرافی برای بررسی احتمال ابتلای جنین به اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون، تریزومی 18 و تریزومی 13 انجام می شود.

در این سونوگرافی، میزان مایع پشت گردن جنین اندازه گیری می شود. ضخامت بیش از حد این مایع می تواند نشانه ای از وجود اختلالات کروموزومی باشد.

سونوگرافی NT یک تست غربالگری است، نه تشخیصی. به این معنی که اگر نتایج این سونوگرافی غیرطبیعی باشد، برای تأیید تشخیص، آزمایشات بیشتری مانند آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی انجام می شود.

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی، یک سونوگرافی جامع است که در هفته های 18 تا 22 بارداری انجام می شود. این سونوگرافی برای بررسی سلامت کلی جنین و تشخیص هرگونه نقص مادرزادی انجام می شود.

در این سونوگرافی، متخصص سونوگرافی اندام های مختلف جنین از جمله قلب، مغز، کلیه ها، روده ها، استخوان ها و ستون فقرات را بررسی می کند. همچنین جنسیت جنین نیز در این سونوگرافی تعیین می شود.

سونوگرافی آنومالی می تواند به پزشک کمک کند تا در صورت وجود هرگونه نقص مادرزادی، اقدامات لازم را برای مراقبت از مادر و جنین انجام دهد.

آمادگی های لازم برای سونوگرافی واژینال

آمادگی های لازم برای سونوگرافی واژینالبرای انجام سونوگرافی واژینال به طور کلی آمادگی یا شرایط خاصی نیاز نیست اما دانستن این نکات کمک می کند تا تجربه ای به دور از اظطراب داشته باشید.

بیشتر بخوانید : آمادگی های قبل از مراجعه انجام سونوگرافی های دوران بارداری

لباس مناسب بپوشید. در روز سونوگرافی، لباس زیر راحت و گشاد بپوشید که به راحتی بتوان آن را از پا درآورد.

مثانه خود را خالی کنید. در بیشتر موارد، توصیه می شود که قبل از سونوگرافی واژینال، مثانه خود را خالی کنید. این کار به این دلیل است که مثانه پر می تواند تصویربرداری را دشوار کند.

اگر در دوران قاعدگی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر دارویی مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. را انجام دهد.

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

قبل از مراجعه برای انجام سونوگرافی واژینال، برای داشتن آرامش و احساس راحتی بهتر است تا در مورد روش انجام آن اطلاعات کافی داشته باشید

برای انجام سونوگرافی واژینال باید روی تخت دراز بکشید و کمی زانو ها را در سینه جمع کنید.

پزشک یک ژل روان کننده بر روی پروب سونوگرافی می زند و آن را به آرامی وارد واژن می کند. سپس، پروب امواج صوتی با فرکانس بالا تولید می کند که از بدن عبور می کنند و توسط یک مانیتور دریافت می شوند.

این امواج صوتی به تصاویری تبدیل می شوند که پزشک می تواند آنها را مشاهده کند.

هزینه سونوگرافی واژینال چقدر است؟

هزینه سونوگرافی واژینال چقدر استهزینه سونوگرافی واژینال در ایران بسته به عوامل مختلفی مانند نوع مرکز درمانی، تجهیزات و امکانات مورد استفاده، تجربه و مهارت پزشک یا تکنسین، و بیمه یا عدم بیمه بیمار متفاوت است.

از جمله عوامل موثر بر این هزینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع مرکز درمانی: هزینه سونوگرافی واژینال در مراکز درمانی خصوصی معمولاً بیشتر از مراکز دولتی است.

تجهیزات و امکانات مورد استفاده: مراکز درمانی که از تجهیزات و امکانات پیشرفته‌تری استفاده می‌کنند، هزینه بیشتری برای سونوگرافی واژینال دریافت می‌کنند.

تجربه و مهارت پزشک یا تکنسین: پزشکان و تکنسین‌های با تجربه و مهارت بیشتر، هزینه بیشتری برای انجام سونوگرافی واژینال دریافت می‌کنند.

بیمه یا عدم بیمه بیمار: بیمارانی که تحت پوشش بیمه هستند، ممکن است بخشی یا تمام هزینه سونوگرافی واژینال خود را از بیمه دریافت کنند.

هزینه سونوگرافی واژینال معمولاً بر اساس تعرفه‌های مصوب وزارت بهداشت و درمان محاسبه می‌شود. این تعرفه‌ها هر ساله توسط وزارت بهداشت و درمان به مراکز درمانی ابلاغ می‌شود.

مزایای سونوگرافی واژینال

در این بخش برخی از مزایای سونوگرافی واژینال را که بخاطر آن پزشکان این روش را توصیه می کنند بیان کرده ایم:

وضوح تصاویر بالاتر
امکان بررسی اندام های داخلی لگن از نزدیک  و کمک به تشخیص دقیق تر
امکان انجام سونوگرافی در طول دوره قاعدگی در صورت نیاز

عوارض سونوگرافی واژینال

عوارض سونوگرافی واژینالبه طور کلی سونوگرافی واژینال روشی امن و غیر تهاجمی است و هیچ گونه عوارض خاصی به دنبال ندارد اما به دلایل زیر ممکن است بانوان هنگام انجام آن احساس ناراحتی کنند:

میزان رطوبت واژن
ضخامت دیواره واژن
اندازه و موقعیت اندام های داخلی لگن

سونوگرافی واژینال برای دختران مجرد

آیا سونوگرافی واژینال برای دختران مجرد نیز انجام می شود؟خیر، سونوگرافی واژینال برای دختران باکره انجام نمی شود. دلیل این امر آن است که پرده بکارت یک غشاء نازک است که در ورودی واژن قرار دارد. سونوگرافی واژینال می تواند باعث پارگی پرده بکارت شود.

در صورتی که پزشک نیازضروری به انجام سونوگرافی واژینال برای دختر باکره داشته باشد، معمولاً از روشی به نام هیستروسکوپی استفاده می کند. در هیستروسکوپی، یک لوله نازک و انعطاف پذیر از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود. این لوله دارای یک دوربین کوچک است که تصاویر رحم را به یک مانیتور ارسال می کند.

سونوگرافی واژینال معمولاً برای دختران بالای 18 سال انجام می شود. در برخی موارد، ممکن است پزشک سونوگرافی واژینال را برای دختران زیر 18 سال نیز تجویز کند. این امر در صورتی است که دختر علائمی داشته باشد که نیاز به بررسی فوری اندام های داخلی لگن را داشته باشد.

در صورتی که پزشک برای دختر شما سونوگرافی واژینال تجویز کرده است، باید با او در مورد مزایا و معایب این روش و سایر گزینه های موجود صحبت کنید.آیا سونوگرافی واژینال درد دارد

آیا سونوگرافی واژینال درد دارد؟

انجام سونوگرافی واژینال معمولا بدون هیچ دردی می باشد اما بخاطر روش انجام آن گاهی افراد احساس ناخوشایندی دارند.

کلام پایانی

سونوگرافی واژینال یک روش تصویربرداری پزشکی است که برای بررسی اندام‌های لگنی زنان استفاده می‌کند.این روش نسبت به سونوگرافی شکمی دقت بالاتری دارد، زیرا پروب سونوگرافی به طور مستقیم در واژن قرار می‌گیرد و فاصله آن تا اندام‌های مورد بررسی کمتر است.

سونوگرافی واژینال در دوران بارداری و فقط با تجویز پزشک متخصص زنان و زایمان انجام می شود و به پزشک کمک بسیاری در بررسی دقیق وضعیت جنین و تشخیص ناهنجاری های آن می کند.

انجام سونوگرافی واژینال کاملا امن و بی خطر می باشد و آمادگی خاصی برای انجام آن نیاز نیست.

اگر برای شما هم بررسی وضعیت جنین و داشتن آگاهی و اطمینان از سلامت جنین اهمیت دارد با مراجعه به مرکز تصویربرداری تهران 101 این اطمینان خاطر را برای خود فراهم کنید.سونوگرافی  در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 با به روزترین متد تصویربرداری تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته های مرتبط با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته و جوابدهی آنلاین سریع و دقیق انجام می شود.

 

مرکز تصویربرداری تهران 101

شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، در سال 1395 با مشارکت جمعی از اساتید و دانشگاهیان، از جمله جناب آقای مهندس محمدحسين وحيدی مدير عامل و عضو هيت موسس و عضو هيت مديره، در راستای خدمت به هموطنان در حوزه های تصویربرداری پزشکی، تجهیزات پزشکی و غیره … تاسیس گردید. از فعالیت های مهم این شرکت، می توان به راه اندازی مرکز تصویربرداری تهران 101 اشاره نمود.

مرکز تصویربرداری تهران 101 به عنوان مهمترین زیرمجموعه شرکت طب تصویر سامان پژوه 101 تهران، فعالیت تخصصی خود را با استفاده از مدرنترین و پیشرفته ترین دستگاه های تصویربرداری پزشکی در سال 1397 آغاز کرد.

این مجموعه مجهز به یکی ازکارامدترین انواع دستگاه های رادیولوژی دیجیتال و نرم افزارهای پردازش تصویر است که علاوه بر انجام تمامی آزمون های ساده رایج رادیولوژی، قابلیت انجام آزمون های تخصصی نظیر هیستروسالپینگو گرافی، بررسی دستگاه گوارش (باریوم میل ،سوالو، ترانزیت) و بررسی سیستم ادراری (IVP,VCUG,..) رادیوگرافی یکپارچه از کل ستون فقراتTotal Spine و Alignment view را دارا می باشد.

02166571214،02166574262،02166572018،02166575518،09133414166

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا