مرکز تصویربرداری تهران 101

خداحافظی با نگرانی‌های رحم با نمونه برداری!

نمونه برداری از رحم، روشی است که در آن پزشک، نمونه کوچکی را از پوشش داخلی رحم ( اندومتر( می گیرد و نمونه زیر میکروسکوپ برای وجود سلول‌های غیر‌طبیعی بررسی می‌شود. بیوپسی آندومتر به پزشک کمک می‌کند تا مشکلات آندومتر را پیدا کند.

گاهی ممکن است که نمونه برداری از رحم، همزمان با آزمایش دیگری به نام هیستروسکوپی انجام شود که به پزشک اجازه می‌دهد از طریق یک لوله کوچک روشن، پوشش رحم را بررسی کند.

چرا بیوپسی آندومتر انجام می شود؟

بیوپسی آندومتر معمولاً به دلایل زیر انجام می‌شود:
• پریودهای سنگین یا خونریزی بین دوره‌ها.
• خونریزی واژن بعد از یائسگی
• خونریزی پیش‌بینی نشده هنگام هورمون درمانی جایگزین
• اسکن سونوگرافی لگن که آندومتر را ضخیم و غیر‌طبیعی نشان می‌دهد.
• ارزیابی میزان پاسخ به درمان برای هیپرپلازی آندومتر
شما نمی‌توانید در دوران بارداری بیوپسی آندومتر انجام دهید و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر نباید آن را انجام دهید:
• یک اختلال لخته شدن خون
• بیماری التهابی حاد لگن
• عفونت حاد دهانه رحم یا واژن
• سرطان دهانه رحم
• تنگی دهانه رحم

در طول نمونه برداری از رحم چه اتفاقی می افتد؟

 

بیوپسی آندومتر معمولاً بدون بیهوشی انجام می‌شود. با این حال، اگر این روش دشوار است یا ناراحت هستید، متخصصتان ممکن است به شما یک بی‌حسی موضعی یا آرام‌بخش پیشنهاد دهد. این روش معمولاً 8 تا 10 دقیقه طول می‌کشد.

شما باید مثانه خود را درست قبل از بیوپسی خالی کنید.لباس بیمارستان می‌پوشید و روی میز معاینه دراز می‌کشید و پاهای خود را در رکاب قرار می‌دهید.پزشک شما یک وسیله پزشکی به نام اسپکولوم را در واژن شما قرار می‌دهد تا ناحیه را به اندازه کافی باز کند و دهانه رحم شما را ببیند.

محلول ضد عفونی کننده برای تمیز کردن دهانه رحم استفاده می‌شود و سپس یک اسپری یا تزریق طبی باعث بی‌حس شدن ناحیه می‌شود.
برای ثابت نگه داشتن دهانه رحم در طول بیوپسی، پزشک از فورسپسی به نام “تناکولوم” استفاده می‌کند. احساس گرفتگی در این مرحله طبیعی است.

پزشک یک لوله کاتتر نازک را در رحم شما قرار می‌دهد. یک لوله کوچک‌تر در داخل کاتتر وجود دارد که پزشک شما آن را خارج می‌کند. این عمل باعث ایجاد واکنش ساکشن در داخل کاتتر می‌شود.

پزشک شما انتهای کاتتر را در حین حرکت به داخل و خارج می‌چرخاند تا نمونه کوچکی از بافت های سلول آندومتر جمع آوری کند. ممکن است در طول این مرحله از عمل مقداری گرفتگی را تجربه کنید.

پزشک شما کاتتر را برمی‌دارد و نمونه بافت را با قرار دادن آن در مایع و ارسال آن به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل حفظ می‌کند.
پزشک برای پایان دادن به روش بیوپسی، تناکولوم و اسپکولوم را برمی دارد.

ممکن است بعد از عمل مقداری لکه بینی یا خونریزی ملایم داشته باشید؛ بنابراین به شما یک پد قاعدگی داده می‌شود تا بپوشید. گرفتگی خفیف نیز طبیعی است. ممکن است بتوانید برای کمک به گرفتگی، مسکن مصرف کنید، اما حتما از پزشک خود بپرسید.

تا چند روز بعد از نمونه برداری از تامپون استفاده نکنید و رابطه جنسی نداشته باشید. بسته به سابقه پزشکی گذشته شما، پزشک ممکن است دستورالعمل‌های بیشتری را پس از عمل به شما ارائه دهد.

چگونه برای نمونه برداری از رحم آماده شویم؟

 

نمونه برداری از رحم  Sampling of the uterus در طول دوران بارداری می‌تواند منجر به سقط جنین شود. اگر باردار هستید یا اگر احتمال بارداری وجود دارد به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک از شما بخواهد قبل از بیوپسی آزمایش بارداری انجام دهید تا مطمئن شود که باردار نیستید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که سیکل‌های قاعدگی خود را قبل از بیوپسی ثبت کنید . این معمولاً در صورتی درخواست می‌شود که آزمایش در زمان خاصی از چرخه شما انجام شود.

در مورد داروهای تجویزی یا بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد قبل از بیوپسی آندومتر ، مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید. این داروها می‌توانند با توانایی لخته شدن خون، تداخل داشته باشند.

پزشک شما احتمالاً می‌خواهد بداند که آیا شما اختلالات خونریزی دارید یا به لاتکس یا ید حساسیت دارید یا خیر .

بیوپسی آندومتر می‌تواند ناراحت کننده باشد. پزشک ممکن است توصیه کند که ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا مسکن دیگری را 30 تا 60 دقیقه قبل از عمل مصرف کنید.

ممکن است پزشک قبل از بیوپسی یک آرامبخش سبک به شما بدهد. داروی آرام بخش ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود؛ بنابراین تا زمانی که اثرات آن کاملا از بین نرود، نباید رانندگی کنید.

چه عوارضی ممکن است رخ دهد؟

بیوپسی آندومتر خطرات بسیار کمی دارد. خطر اصلی درد یا گرفتگی است، اما معمولاً به سرعت پس از انجام عمل فروکش می‌کند. سایر خطرات کمتر رایج عبارت‌اند‌از:

 احساس ضعف یا سبکی سر
 عفونت
 خون ریزی
 واکنش آلرژیک به تجهیزات، مواد یا دارو
 به ندرت سوراخ شدن رحم

تفسیر نتایج شما

نتایج آزمایش شما احتمالاً در یکی از این دسته بندی‌ها قرار می‌گیرد:
• نتیجه طبیعی : نتیجه طبیعی به این معنی است که آسیب شناس هیچ نشانه‌ای از سرطان یا بیماری را مشاهده نکرده است. آزمایش بیشتری لازم نیست.
• نتیجه غیر طبیعی: نتیجه غیر طبیعی به این معنی است که آسیب شناس یک مشکل یا بیماری را تشخیص داده است. این می‌تواند شامل سرطان رحم ، فیبروم رحم، پولیپ رحم یا عفونت باشد. اگر نتیجه آزمایش غیرطبیعی دریافت کردید، متخصص زنان در مورد مراحل بعدی و گزینه‌های درمانی با شما صحبت خواهد کرد.
• نتیجه غیر قطعی: یک نتیجه غیرقطعی به این معنی است که آسیب شناس شما هیچ نشانه‌ای از بیماری را تشخیص نداده است اما نمی‌تواند آنها را نیز رد کند .غیر معمول نیست که آسیب شناس تشخیص دهد که نمونه کافی نیست. 31 درصد از افرادی که بیوپسی آندومتر انجام داده‌اند باید آزمایش را تکرار کنند؛ زیرا ارائه دهنده آنها نمونه بزرگی برای آزمایش دریافت نکرده است.

نمونه برداری از رحم برای چه کسانی مناسب است؟

بیوپسی آندومتر یک روش پزشکی است که متخصص زنان برای تعیین علت خونریزی غیرطبیعی واژن و چالش‌های باروری انجام می‌دهد. این آزمایش همچنین می‌تواند علائم سرطان رحم یا آندومتر را بررسی کند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت برای انجام نمونه برداری، به سایت مرکز تصویربرداری پزشکی تهران 101 مراجعه کنید و از خدمات این مرکز در کنار بهترین متخصصان استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا