دانستنی های مفید

رادیولوژی چیست؟

 

رادیولوژی معمولی یا پرتونگاری ساده نخستین اقدام تشخیصی برای اغلب بیماری ها است. در رادیوگرافی معمول، تصاویر یک بعدی از راه ثبت اختلاف جذب اشعه ایکس توسط بافت های مختلف تهیه می شود. در این نوع تصویربرداری، اشعه ایکس به بخشی از بدن تابانده می شود، اشعه ایکس از بدن عبور کرده و به صفحه حساس برخورد می کند و تصویری سیاه و سفید به دست می آید. از این تصویر برای تشخیص بیماری استفاده می شود. در عکس های رادیوگرافی، استخوان، به صورت سفید نماش داده می شود.

رادیوگرافی می تواندساده یا با استفاده از ماده حاجب انجام شود که به عنوان رادیوگرافی رنگی شناخته می شود. به کمک رادیولوژی، پزشک متخصص می تواند در فرآیند تشخیصی و درمان بیمار، به اشراف اطلاعاتی بهتری دست پیدا کند. در مواردی از جمله تصادف ها، شکستگی ها و دررفتگی ها، بررسی سیستم گوارش، بررسی سیستم ادراری، موارد چسبندگی لوله های رحم، بررسی ستون فقرات، بررسی ژنوواروم و ژنووالگوم مفاصل زانو و…. از رادیوگرافی استفاده می شود.

مرکز تصویربرداری تهران 101 مجهز به یکی ازکارامدترین انواع دستگاه های رادیولوژی دیجیتال و نرم افزارهای پردازش تصویر است که علاوه بر انجام تمامی آزمون های ساده رایج رادیولوژی، قابلیت انجام آزمون های تخصصی نظیر هیستروسالپینگو گرافی، بررسی دستگاه گوارش (باریوم میل ،سوالو، ترانزیت) و بررسی سیستم ادراری (IVP,VCUG,..) رادیوگرافی یکپارچه از کل ستون فقراتTotal Spine و Alignment view را دارا می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا