دانستنی های مفیدمطالب پیشنهادی

تصویربرداری MRU یا ام آر آی سیستم ادراری چیست؟

 

کاربرد اصلی تصویربرداری پزشکی به روش ام آر یو (MRU) یا ام آر آی تشخیص بالینی سیستم ادراری در بررسی عملکرد کلیه ها، انسداد احتمالی مسیر ادراری، تغییر آناتومی در اثر جراحی به ویژه در کودکان و بانوان باردار، ناهنجاری های مادرزادی، انسدادهای ناشی از سنگ، وجود تومورها و یا انتشار آن ها به اندام های است.

تصویربرداری MRU و ام آر آی با تزریق چگونه انجام می شود؟

در تصویربرداری MRU یا ام آر آی سیستم ادراری، مشاهده کلیه ها، حالب و مثانه با استفاده از داروی ادرار آور و ماده حاجب مناسب بدن بیمار انجام می شود.

 

 

ام آر اوروگرافی MR Urography چیست؟

ام آر اوروگرافی MR Urography از روش های پیشرفته برای تصویربرداری از مسیر ادراری است. با استفاده از تصویربرداری MRU یا ام آر آی سیستم ادراری بررسی وسیع سیستم جمع آوری ادرار، پارانشیم کلیوی و ساختارهای اطراف فراهم می شود.
در مقایسه با روشی مثل CT SCAN اگرچه سی تی اسکن، به دلیل قدرت تفکیک فضایی بالا و افتراق بافتی بهتر و نمایش آناتومی بافت کلیه مزایایی دارد اما اوروگرافی توسط تشدید مغاطیسی نیز روشی حال رشد و توسعه می باشد.

از محدودیت های روش فعلی اوروگرافی MR می توان به موارد زیر اشاره نمود

  • حساسیت پایین به سنگ کلیه
  • زمان طولانی اسکن
  • حساسیت به حرکت بیمار
  • قدرت تفکیک فضایی کمتر نسبت به رادیولوژی و سی تی اسکن

 

ام آر اوروگرافی MR Urography چیست؟
ام آر اوروگرافی MR Urography چیست؟

تصویربرداری مجاری ادراری (MRU) شامل مجموعه ای از روش های ارزیابی بهینه و غیر تهاجمی برای بسیاری از ابنورمالی ها (ناهنجاری) مسیر ادراری است. این روش برای تشخیص بالینی انسداد احتمالی مسیر ادراری، هماچوریا و ناهنجاری های مادرزادی سیستم ادراری و تغییر آناتومی در اثر جراحی، به ویژه در کودکان و بانوان باردار و کسانی که نباید در معرض پرتو های یونیزان قرار بگیرند کاربردی است.

Urography چیست

اوروگرافی توموگرافی کامپیوتری (سی تی اوروگرافی یا سی تی اوروگرام) به انگلیسی computed tomography urography (CT urography or CT urogram)، یک اسکن توموگرافی کامپیوتری است که دستگاه ادراری را پس از تزریق رنگ کنتراست به ورید بررسی می کند.

ام ار یو کلیه | ام ار ای از سیستم مجاری ادراری | تصویربرداری MRU

هدف از انجام ام ار یو کلیه و سیستم ادراری بررسی عملکرد کلیه ها و چگونگی ترشح ادرار و همچنین وجود تومورها و انسدادهای ناشی از سنگ و انتشار آن ها به قسمت‌ های مجاور است.

پیلوگرام داخل وریدی یا اوروگرافی ترشحی چیست؟

کاربرد اصلی اوروگرافی ترشحی تست اشعه ایکس دستگاه ادراری، به اختصار (IVP) که پیلوگرام داخل وریدی و به انگلیسی internal varid pyelogram نامیده می شود تشخیص اختلالات دستگاه ادراری است.

تصویربرداری مجاری ادراری در مرکز تصویربرداری و MRI تهران ۱۰۱

اقدامات تشخیصی ام آر آی شکم و لگن از جمله ام آر یو با بهره مندی از کادری باتجربه، تجهیزات مدرن و همچنین جوابدهی آنلاین تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران 101 در کمترین زمان و با بالاترین دقت و سرعت  انجام می شود.

 

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا