دانستنی های مفیدمطالب پیشنهادی

علل تجویز MRI غده هیپوفیز چیست و چگونه انجام می شود؟

MRI غده هیپوفیز یکی از اقدامات اقدامات ام آر آی سر و گردن به شمار می آید. ام آر آی غده هیپوفیز راهکار اصلی تشخیص تومور هیپوفیز است. غده هیپوفیز بافتی در قسمت زیرین مغز و اندازه ای در حدود یک نخود است. هیپوفیز (Hypophysis) با کارکردهای مهمی نظیر رشد در دوران کودکی و یا تولید مثل در ارتباط است.
چنانچه پزشک بخواهد درباره وجود تومور در ناحیه هیپوفیز اطمینان حاصل کنید می تواند از MRI غده هیپوفیز به عنوان یک روش تشخیصی استفاده نماید. انجام ام آر آی مغز و نخاع و MRI غده هیپوفیز از جمله خدمات این مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101است. در این نوشتار از مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101، قصد داریم تا نکات مهم مربوط به MRI غده هیپوفیز را بررسی نماییم.

MRI غده هیپوفیز | ام آر آی غده هیپوفیز چیست؟

ام آر آی هیپوفیز یک روش تصویربرداری پزشکی است که در آن از غده هیپوفیز و ناحیه های در مغز تصویربرداری می شود. همانطور که گفته شد، غده هیپوفیز در قسمت زیرین مغز و دارای اندازه ای در حدود یک نخود است. هیپوفیز (Hypophysis – pituitary gland) هورمون های خاصی را به داخل جریان خون ترشح می کند تا برخی از فعالیت های ضروری بدن را کنترل نماید. از جمله فعالیت های مرتبط با عملکرد غده هیپوفیز می توان به تولید مثل، رشد در دوران کودکی و کارکرد غده تیروئید اشاره نمود.

استفاده از MRI غده هیپوفیز برای تشخیص تومور هیپوفیز

شکی وجود ندارد که هیپوفیز یکی از مهمترین بخش های مغز محسوب می شود و بیماری های آن می تواند مشکلات زیادی را برای سلامتی ایجاد نماید. با استفاده از MRI غده هیپوفیز، پزشک می تواند تومور هیپوفیز را در صورت وجود، تشخیص دهد. به طور کلی برای تعیین اندازه و نوع اغلب تومورهای ماکروآدنوم و میکروآدنوم از ام آر آی Hypophysis استفاده می شود.

برخی از علایم و نشانه های تومور هیپوفیز چیست؟

برخی از تومور هیپوفیز در بیشتر موارد، زمانی که هنوز کوچک هستند (میکروآدنوما) یافت می‌ شوند.
اما تومورهایی هم هستند که هورمون‌های اضافی ایجاد نمی‌ کنند (آدنوم‌ های غیر عملکردی). این تومورها اغلب قبل از اینکه تشخیص داده شوند، بزرگ می‌شوند (ماکروادنوما).

برخی از تومورهای این ناحیه، تا زمانی که روی اعصاب مجاور، قسمت‌ هایی از مغز و یا سایر قسمت‌ های هیپوفیز فشار وارد کنند، علایمی ایجاد نمی‌ کنند، و فقط ممکن است بدون نیاز به درمان به طور منظم تحت نظارت قرار بگیرند.

انجام MRI غده هیپوفیز در مرکز تصویربرداری تهران 101
انجام MRI غده هیپوفیز در مرکز تصویربرداری تهران 101

 

آمادگی های قبل از ام آر آی هیپوفیز غده چیست؟

  • در صورت نیاز پذیرشگر اطلاعات لازم غذایی را به شما خواهد داد.
  • حتما لباس راحت بپوشید
  • اشیا فلزی و زیورآلات به همراه نداشته باشد
  • انجام MRI غده هیپوفیز می تواند در حدود 30 دقیقه طول بکشد
  • این تصویربرداری بدون درد است

 

اندیکاسیون های انجام MRI هیپوفیز

عملکرد غیر طبیعی هیپوفیز
نقایص میدان بینایی
آمنوره، گالاکتوره، ناباروری
میکروآدنوما و ماکروآدنوما
نرخ رشد و ارتفاع غیر نرمال
سردرد غیرخاص
هایپوگلیسمی
چاقی

 

MRI غده هیپوفیز یک روش کارامد برای تشخیص بیماری های مربوط به غده هیپوفیز و تومورهای ماکروآدنوم و میکروآدنوم است. ام آر آی غده هیپوفیز به عنوان زیرمجموعه از MRI سر و گردن با به روزترین متد تصویربرداری تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته های مرتبط، در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 انجام می شود. کادر مجرب و تجهیزات پیشرفته به همراه جوابدهی آنلاین سریع و دقیق از خدمات متمایز مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 در زمینه تصویربرداری پزشکی غده هیپوفیز (Hypophysis MRI) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا