CT Scanدانستنی های مفید

سی تی آنژیوگرافی چیست؟

عبارت «آنژیوگرافی» یا «تصویربرداری از رگ ها» برگرفته از دو کلمه آنژیو=رگ و گرافی=تصویربرداری است. به طور معمول و به بیان ساده برای دیدن اندام های داخلی بدن اغلب از اشعه X استفاده می شود. این اشعه در عبور از بافت های نرم بدن جذب نشده و به راحتی می تواند از بدن عبور کند. اگر در زمان عبور اشعه ایکس از رگ ها، یک ماده حاجب و جذب کننده اشعه ایکس به آن قسمت تزریق شود، اشعه X در محل مورد نظر جذب می شود. در نتیجه این اقدام، تصویر قسمت موردنظر به صورت کنتراست و متمایز از بافت های اطرافش در تصاویر رادیولوژی قابل مشاهده خواهد بود.
با استفاده از این روش می توان تصاویر داخل عروق بدن مانند شریان ها یا وریدها را به همراه ماده حاجب رادیولوژی به دست آورد و بیماری را تشخیص داد.

سی تی آنژیوگرافی چگونه انجام می شود؟

  • در سی تی آنژیوگرافی، بیمار بر روی تخت دستگاه آنژیوگرافی قرار می گیرد. تخت دستگاه آنژیوگرافی به گونه ای است که متناسب با موقعیت انجام سی تی آنژیوگرافی و اندام مورد تصویربرداری، قابلیت چرخش و تغییر موقعیت دارد تا بتوان در حالت های های مختلف، تصویربراری را انجام داد.
  • سپس ماده حاجب به صورت مایع به داخل رگ های قسمت مورد نظر با دستگاه انژکتور تزریق می شود. به این ترتیب تصویر کاملی از جریان خون داخل رگ های عضو مورد نظر مانند عروق قلب، مغز، دست، پا یا شکم به دست می آید.

با استفاده از سی تی آنژیوگرافی می توان بیماری های عروقی مانند انسداد رگ یا وجود لخته در داخل رگ را به خوبی و با دقت بالا تشخیص داد. این روش تصاویر و یا حتی فیلم تهیه شده از حرکت ماده حاجب در داخل عروق به صورت دیجیتال قابل ذخیره سازی و انتقال است و پزشک معالج می تواند آن را از طریق نرم افزار مشاهده و تحلیل کند.

در برخی از مراکز تصویربردای پزشکی مثل مرکز تصویربرداری پزشکی تهران 101، نرم افزارهایی وجود دارد که می توانند تصاویر پس زمینه عروق را حذف کنند و تصاویر بسیار واضح تر و با شفاف بیشتری از عروق بدن ایجاد نمایند.

 

 

کاربردهای سی تی آنژیوگرافی

سی تی آنژیوگرافی در ارزیابی عروق و شریان ها و اندام‌ هایی که توسط آن‌ها تغذیه می‌شوند، کاربرد دارد مانند: مغز، قلب، لگن، گردن، قفسه سینه، پاها و انگشتان بازوها و دست‌ها، شکم (کلیه‌ها و کبد).

پزشکان از سی تی آنژیوگرافی برای تشخیص و ارزیابی بسیاری از بیماری‌های عروق خونی یا شرایط وابسته به آن‌ها استفاده می‌کنند. برخی از این موارد عبارتند از: تومورها، جراحات، گرفتگی‌ ها، آنوریسم‌ ها، پارگی عروق، لخته‌ های خونی، رگ‏‌ های خونی نامنظم مانند انواع ناهنجاری‏‌ های عروق، ناهنجاری‌ های مادرزادی (مربوط به زمان تولد) سیستم قلبی و عروقی.

مزایایی سی تی آنژیوگرافی

  • هزینه کمتری نسبت به آزمون رایج آنژیوگرافی دارد.
  • راهی مفید برای بررسی انسداد عروق کرونری در قلب است.
  • اطلاعات آناتومیکی دقیق‌‏تری از سایر روش‏‌های آنژیوگرافی ارایه می شود.
  • تشخیص در مورد جراحی دقیق‌ تر انجام می شود.
  • بسیار سریع، غیرتهاجمی و با اثرات جانبی پایین‌تر نسبت به آنژیوگرافی است.

مرکز تصویربرداری پزشکی تهران 101 با بهره مندی از دانش روز و سی تی اسکن مولتی اسلایس و همینطور دستگاه انژکتور به منظور تزریق سریع ماده حاجب، ضمن دارا بودن نرم افزارهای تفکیک تصاویر، با کادری مجرب زیر نظر اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران آماده ارایه خدمات سی تی آنژیوگرافی می باشد.

برای رزرو نوبت و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های تعیین شده تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا