ماموگرافی

هزینه ماموگرافی چقدر است ؟

16ماموگرافی، یک روش تصویربرداری از سینه‌ها است که برای تشخیص بیماری‌های پستان در زنان استفاده می‌شود. این روش با استفاده از پرتوهای خفیف اشعه ایکس انجام می‌شود و یکی از سریع‌ترین و دقیق‌ترین روش‌های تشخیص سرطان پستان است.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت ماموگرافی

هزینه ماموگرافی بسته به عوامل مختلفی مانند انتخاب رادیولوژیست، نوع روش ماموگرافی (هزینه ماموگرافی دیجیتال نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است)  وانتخاب دستگاه ماموگرافی، مرکز تصویربرداری، بیمه درمانی و خدمات ارائه شده متفاوت است.

 • نوع ماموگرافی

ماموگرافی دوبعدی: این نوع ماموگرافی از دو پرتو اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر از بافت سینه استفاده می‌کند.

ماموگرافی سه بعدی: این نوع ماموگرافی از سه پرتو اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر سه بعدی از بافت سینه استفاده می‌کند.

ماموگرافی سه بعدی دقت تشخیصی بیشتری نسبت به ماموگرافی دوبعدی دارد و می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک کند.

 • خدمات ارائه شده

علاوه بر نوع دستگاه ماموگرافی، خدمات ارائه شده نیز بر هزینه ماموگرافی تاثیر می‌گذارد. برخی از مراکز تصویربرداری خدمات اضافی مانند:

 • ارسال تصاویر ماموگرافی به سایر مراکز تصویربرداری برای انجام آزمایشات تکمیلی
 • تصویربرداری EOS که روشی جدید و پیشرفته برای تشخیص سرطان سینه است

ماموگرافی دیجیتال با پردازش چند بعدی برای تشخیص دقیق‌تر ناهنجاری‌های سینه را نیز ارائه می‌دهند. این خدمات می‌تواند هزینه ماموگرافی را افزایش دهد.

 • بیمه درمانی

بیمه درمانی می‌تواند بخشی از هزینه ماموگرافی را پوشش دهد. برخی از بیمه های تکمیلی نیز هزینه ماموگرافی را تحت پوشش قرار می‌دهند. هزینه ماموگرافی یک عامل مهم در تصمیم گیری برای انجام این آزمایش است. با این حال، باید توجه داشت که ماموگرافی یک روش مهم برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است. بنابراین، حتی اگر هزینه ماموگرافی بالا باشد، انجام آن می‌تواند جان شما را نجات دهد.

بیشتر بخوانید:ماموگرافی مشکوک

تفاوت ماموگرافی دیجیتال و آنالوگ

ماموگرافی به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود:

 1. ماموگرافی آنالوگ: در این نوع ماموگرافی، تصاویر بر روی فیلم ثبت می‌شوند.
 2. ماموگرافی دیجیتال: در ماموگرافی دیجیتال، تصاویر به صورت دیجیتال ثبت می‌گردند.

تفاوت های اصلی ماموگرافی دیجیتال و آنالوگ

 • دقت تشخیص: ماموگرافی دیجیتال دقت تشخیص بالاتری نسبت به ماموگرافی آنالوگ دارد. این به دلیل آن است که تصاویر دیجیتال می‌توانند به راحتی بزرگنمایی و پردازش شوند.
 • میزان اشعه: ماموگرافی دیجیتال میزان اشعه کمتری نسبت به ماموگرافی آنالوگ استفاده می‌کند.

تفاوت های فنی ماموگرافی دیجیتال و آنالوگ

در ماموگرافی آنالوگ، از فیلم برای ثبت تصاویر استفاده می‌شود. فیلم از مواد حساس به نور تشکیل شده است که پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس، تغییر رنگ می‌دهد. این تغییرات رنگی توسط رادیولوژیست برای تشخیص ناهنجاری ها در بافت سینه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در ماموگرافی دیجیتال، از سنسورهای الکترونیکی برای ثبت تصاویر استفاده می‌شود. این سنسورها در برابر اشعه ایکس حساس هستند و اطلاعات را به صورت دیجیتال ثبت می‌کنند. این اطلاعات سپس توسط رایانه پردازش می‌شوند و تصاویر دیجیتالی ایجاد می‌شوند. ماموگرافی دیجیتال روشی دقیق تر و ایمن تر برای تشخیص سرطان سینه است. با این حال، هزینه آن نیز بالاتر است. در نهایت، انتخاب نوع ماموگرافی به عوامل مختلفی مانند هزینه، ترجیح بیمار و توصیه پزشک بستگی دارد.

خدمات پزشکی ارایه شده، حین و پس از ماموگرافی در قبال پرداخت هزینه

در ادامه در مورد خدماتی که در تشخیص سرطان سینه ارایه می‌شود ‌و توضیحات بیشتری در مورد هر یک از این مزایا می‌پردازیم.

تصویربرداری سه‌بعدی: ماموگرافی سه‌بعدی (3D Mammography) روشی پیشرفته برای تصویربرداری از پستان است که از دو پرتو اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر سه‌بعدی از بافت سینه استفاده می‌کند. این روش دقت تشخیصی بیشتری نسبت به ماموگرافی دوبعدی دارد و می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک کند.

ارسال تصاویر ماموگرافی به سایر مراکز تصویربرداری: در صورت نیاز، می‌توان تصاویر ماموگرافی را به سایر مراکز تصویربرداری برای انجام آزمایشات تکمیلی ارسال کرد. این امر می‌تواند به تشخیص دقیق‌تر بیماری کمک کند.

تصویربرداری EOS: تصویربرداری EOS روشی جدید و پیشرفته برای تشخیص سرطان سینه است که از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر سه‌بعدی از بافت سینه استفاده می‌کند. این روش دقت تشخیصی بیشتری نسبت به ماموگرافی دوبعدی و سه‌بعدی دارد و می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک کند.

ماموگرافی دیجیتال با پردازش چند بعدی: ماموگرافی دیجیتال با پردازش چند بعدی (Digital Breast Tomosynthesis) روشی پیشرفته برای تصویربرداری از پستان است که از اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر متعدد از بافت سینه از زوایای مختلف استفاده می‌کند. این روش دقت تشخیصی بیشتری نسبت به ماموگرافی دوبعدی دارد و می‌تواند به تشخیص دقیق‌تر ناهنجاری‌های سینه کمک کند.

نظارت حین ماموگرافی: نظارت حین ماموگرافی توسط کادر درمانی مجرب می‌تواند به کاهش اضطراب و درد بیمار کمک کند.

امکان دریافت نتایج ماموگرافی به‌صورت آنلاین: امکان دریافت نتایج ماموگرافی به‌صورت آنلاین می‌تواند به صرفه‌جویی در زمان و هزینه بیمار کمک کند.

با توجه به مزایای ذکر شده، می‌توان نتیجه گرفت که بهترین مرکز ماموگرافی مرکزی است که از تجهیزات پیشرفته و کادر درمانی مجرب برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید : هزینه سونوگرافی واژینال چقدر است؟

هزینه ماموگرافی

جدول هزینه ماموگرافی ۱۴۰۲ بر اساس هزینه آزاد و بیمه (تومان)

نوع ماموگرافیهزینه آزادهزینه با بیمه دولتی
ماموگرافی با بزرگنمایی یک طرفه335100265900
ماموگرافی دوطرفه582400458700
 ماموگرافی گالاکتوگرافی یک طرفه370600291950
ماموگرافی هر فیلم اضافه جهت لوکالیزاسیون140600110300

یادتان باشد ممکن است قیمت این خدمات بسته به تجیهزات مرکز و دیگر خدمات ارائه شده متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص لازم است با مرکز مورد نظرخودتان تماس گرفته و آن را بسته به نیازتان جویا شوید.

تاثیر بیمه بر هزینه ماموگرافی

هزینه ماموگرافی در ایران بسته به نوع دستگاه ماموگرافی، مرکز تصویربرداری و بیمه درمانی شما متفاوت است. بیمه درمانی می‌تواند بخشی از هزینه ماموگرافی را پوشش دهد. برخی از بیمه های تکمیلی نیز هزینه ماموگرافی را تحت پوشش قرار می‌دهند.بیمه درمانی می‌تواند هزینه ماموگرافی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به طور کلی، در صورتی که بیمه درمانی داشته باشید، تنها بخشی از هزینه ماموگرافی را باید پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید:آنچه باید قبل از سونوگرافی پستان بدانید

 • میزان پوشش بیمه

میزان پوشش بیمه درمانی برای ماموگرافی بسته به نوع بیمه متفاوت است. در برخی موارد، بیمه درمانی کل هزینه ماموگرافی را پوشش می‌دهد. در برخی موارد دیگر، بیمه درمانی تنها بخشی از هزینه ماموگرافی را پوشش می‌دهد.

 • نحوه استفاده از بیمه برای ماموگرافی

برای استفاده از بیمه برای ماموگرافی، باید به مرکز تصویربرداری مراجعه کنید که با بیمه درمانی شما طرف قرارداد باشد. در این صورت، می‌توانید هزینه ماموگرافی را به صورت اقساطی یا یکجا پرداخت کنید.بیمه درمانی می‌تواند هزینه ماموگرافی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بنابراین، اگر بیمه درمانی دارید، بهتر است از آن برای انجام ماموگرافی استفاده کنید.

اگر برای شما هم بررسی وضعیت ماموگرافی اهمیت دارد با مراجعه به مرکز تصویربرداری تهران 101 این اطمینان خاطر را برای خود فراهم کنید.ماموگرافی در مرکز تصویربرداری پزشکی تهران101 با به روزترین متد تصویربرداری تحت نظارت اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته های مرتبط با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته و جوابدهی آنلاین سریع و دقیق انجام می شود.

نتیجه گیری

ماموگرافی یک روش تصویربرداری پزشکی است که از اشعه ایکس برای بررسی بافت سینه استفاده می‌کند. این روش برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه در زنان مفید است. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که زنان از سن 40 سالگی هر دو سال یک بار ماموگرافی انجام دهند. این امر می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه کمک کند و شانس زنده ماندن زنان مبتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

هزینه ماموگرافی بسته به عوامل مختلفی مانند نوع دستگاه ماموگرافی، مرکز تصویربرداری، بیمه درمانی و خدمات ارائه شده متفاوت است. برخی از بیمه های تکمیلی نیز هزینه ماموگرافی را تحت پوشش قرار می‌دهند. انجام ماموگرافی یک اقدام مهم برای محافظت از سلامت زنان است. با انجام این آزمایش ساده، می‌توانید خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید و شانس زنده ماندن خود را در صورت ابتلا به این بیماری افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا