MRIدانستنی های مفیدمطالب پیشنهادی

اف ام آر آی (fMRI) یا تصویر برداری تشدید مغناطیسی چیست؟

اهمیت روش‌ های تصویربرداری در روند تشخیص بیماری‌ ها بر کسی پوشیده نیست، اما موضوعی که اغلب از نظر‌ها پنهان می ماند، پیچیدگی کارکرد نوع خاصی از تصویربرداری برای آناتومی عضوهای گوناگون بدن است. در این ویدیوقصد داریم به توضیح کارکرد روش اف ام آر آی (fMRI) بپردازیم. روشی که در آن تصاویری متناوب از مغز در حال استراحت ثبت می شود.

اف ام آر آی (fMRI) چیست؟

در ساختار سولل های بدن انشان، اکسیژن توسط هموگلوبین به نورون ها‏ می رسد. با افزایش فعالیت نورونی، تقاضا برای اکسیژن بیشتر شده و در نتیجه جریان خون در محل فعالیت نورون‏ ها بالا می رود. به دلیل آن که هموگلوبین، حاوی اکسیژن، دارای خاصیت مغناطیسی است باعث ایجاد تفاوت کوچک در سیگنال تشدید مغناطیسی (MR) می‌شود. بر این اساس می توان گفت که میزان اکسیژن خون متناسب با سطح فعالیت نورونی تغییر می کند. از ویژگی مطرح شده و تغییرات حاصل از آن می ‏توان برای ثبت فعالیت مغزی استفاده نمود.
در این نوع تصویربرداری، که فعالیت مغزی ثبت می‌ شود، تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) می گویند. fMRI مخفف عبارت Functional Magnetic Resonance Imaging است.

 

 

کاربرد‌های اف ام آر آی

همانطور که گفته شد اف‌ام‌آرآی یک روش تشخیصی برای بررسی نحوه‌ کار‌کرد مغز و مشاهده بخش های سالم، بیمار یا آسیب دیده است. براساس نتایج اف ام آر آی، ریسک بالقوه برای عمل جراحی یا هرنوع درمان‌ تهاجمی برای مغز ارزیابی می شود.

از اف ام آر آی در موارد زیر استفاده می شود:

  • بررسی آناتومی عملکردی مغز (Brain)
  • تشخیص بخش هایی از مغز که عملکرد‌های حیاتی مثل تفکر و صحبت کردن را اداره می‌ کنند
  • کمک به بررسی اثرات سکته، ضربه یا بیماری‌ های تخریبی (مانند آلزایمر)
  • راهنمایی برای جراحی، پرتو‌درمانی و یا درمان‌ های تهاجمی دیگر در مغز
  • نقشه برداری مغز (Brain mapping)
  • تحت نظر داشتن رشد و عملکرد تومور‌های مغز

تفاوت اف ام آر آی (FMRI) و ام آر آی (MRI) چیست؟

MRI یک روش غیر‌ تهاجمی است که برای تشخیص برخی از بیماری‌ ها استفاده می‌ شود. در MRI از یک میدان مغناطیسی قوی، امواج رادیویی تابانده می شوند. بازتاب این امواج از بدن توسط کامپیوتر تحلیل شده و نتیجه آن به صورت تصاویر شامل جزئیات از ساختار‌های داخلی بدن ارایه می شود.

دقت بالای تصاویر MRI در تشخیص بیماری ها توسط پزشکان بسیار کمک کننده است. اما از اف ام آر آی برای اندازه‌گیری تغییرات کوچک جریان خون که در قسمت‌های فعال مغز رخ می دهند استفاده می شود.

اف ام آر آی مغز (fMRI) یا تصویر برداری تشدید مغناطیسی چیست؟
اف ام آر آی مغز (fMRI) یا تصویر برداری تشدید مغناطیسی چیست؟

انواع اف ام آر آی

  • در اف ام آر آی ساده سیگنال BOLD، فقط یک نمای کلی از تغییراتی که به دلیل تحریکات مغزی اتفاق افتاده است در مقایسه با حالت استراحت ثبت می شود.
  • در اف ام آر آی BOLD contrast یک ماده‌ی حاجب برای آشکار سازی جریان خون در BASELINE به خون تزریق می‌ شود. این ماده باعث ایجاد کنتراست در BOLD می شود که از تغییر در میدان مغناطیسی وابسته به سطح اکسیژن هموگلوبین خون منتج می گردد.

کلام پایانی
به دلیل حساسیت های انجام روش تصویربرداری اف ام آر آی، این تصویربرداری باید زیر نظر اساتید باتجربه و کارشناسان مسلط به دستگاه های پیشرفته و به روز انجام شود. مرکز تصویربرداری پزشکی تهران 101 با بهره مندی از تمامی موارد یاد شده، آماده ارایه خدمات تصویربرداری در زمینه اف ام آر آی (FMRI) است. برای تعیین نوبت با شماره های مشخص شده تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا